Obraz Matka Boska z Dzieciątkiem (bez sukienki)

Kraków-Nowa Huta
Wawrzeńczyce
Św. Grzegorza Wielkiego
Kościół, ołtarz boczny Matki Boskiej Różańcowej
XVII wiek
technika olejna na płótnie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

obraz zapewne sprawiony dla Bractwa Różańcowego erygowanego w Ruszczy w roku 1527. Zgodę na wprowadzenie w kościele nabożeństwa różańcowego uzyskano w 1668 roku. Bractwo uroczyście wprowadzone w roku1676.

Obraz w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem półpełnym, ujęty w profilowaną, złoconą ramę. Na gładkim, cieniowanym, brązowożółtym tle, ukazana Matka Boska w typie Hodegetrii, ujęta frontalnie w półpostaci, z głową zwróconą en trois quarts w lewo, prawą rękę z różańcem w dłoni unosi na wysokość piersi, wskazując na Dzieciątko, które podtrzymuje lewą ręką. Maria ubrana w czerwoną suknię i niebieski płaszcz ze złotą lamówką zarzucony na ramiona i głowę. Twarz owalna z prostym nosem, drobnymi, uśmiechniętymi ustami, błękitnymi oczami i regularnymi, wąskimi łukami brwiowymi. Dzieciątko, ubrane w białą sukienkę z długimi rękawami, siedzi na lewym ramieniu Marii, z prawą dłonią uniesioną na wysokość piersi w geście błogosławieństwa, lewą podtrzymuje wspartą o kolana zamkniętą księgę. Twarz okrągła, z prostym nosem, wąskimi, uśmiechniętymi ustami, niebieskimi oczami i regularnymi łukami brwiowymi, okolona krótkimi, jasnobrązowymi włosami, układającymi się w lekko skręcone pukle. Kolorystyka ciepła, utrzymana w tonacji brązów i żółcieni.

Przedstawienie Matki Boskiej w typie Hodegetrii, szczegóły kompozycji oraz przeznaczenie do ołtarza Bractwa Różańcowego, którego promotorami byli krakowscy dominikanie, wskazuje na związek z Hodegetrią Dominikańską w krakowskim klasztorze dominikanów. Obraz jest dziełem nieokreślonego malarza małopolskiego, być może krakowskiego związanego z dominikanami.

Dobry; obraz odnawiany i konsekrowany wraz z nastawą.

Przedstawienie w półpostaci Matki Boskiej z Dzieciątkiem w typie Hodegetrii, na monochromatycznym, brązowożółtym tle.

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953

Andrzej Włodarek, "Obraz Matka Boska z Dzieciątkiem (bez sukienki)", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/obraz-matka-boska-z-dzieciatkiem-bez-sukienki