Niewierny Tomasz

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo XVIII wieku
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/18732
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
trzecia ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 157, 5 cm
wysokość – 120 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 97, 5 cm
Szerokość bez ramy – 134 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz z przedstawieniem Niewiernego Tomasza powstał zapewne w trzeciej ćwierci XVIII wieku. Być może jego autorem jest Szymon Czechowicz (?).

Opis

Obraz w formie leżącego prostokąta. Na pierwszym planie ukazany jest Chrystus ze św. Tomaszem, na drugim zaś dwie grupy apostołów. Jezus przedstawiony jest w centrum kompozycji, w półpostaci, frontalnie, z pochyloną głową skierowaną w prawo. Lewą ręką podtrzymuje na piersi płaszcz, prawą kładzie na ramieniu św. Tomasza. Twarz ma pociągłą, o półprzymkniętych oczach, prostym nosie i pełnych ustach, okoloną jasną, krótką brodą oraz jasnobrązowymi włosami, sięgającymi ramion. Wokół głowy ma nimb promienisty. Ubrany jest w białe perizonium, przewiązane przez biodra oraz jasnoniebieski płaszcz zarzucony na prawe ramię i plecy. Tors ma nagi, umięśniony, z raną w prawym boku. Po prawej stronie Chrystusa św. Tomasz ukazany w półpostaci, zwrócony profilem w lewo, przechylony na prawy bok, z prawą ręką wyciągniętą przed siebie, dotykającą rany Chrystusa. Ukazany jest jako starzec, okolony jasnobrązowymi brodą i włosami, z łysiną na głowie. Ubrany jest w jasnobrązową tunikę, odsłaniającą prawe ramię oraz żółty płaszcz zarzucony na lewe ramię. Na drugim planie, w lewej części obrazu grupa trzech apostołów, w tym św. Jana ukazanego jako młodzieńca, w zielonej tunice i czerwonym płaszczu oraz stojących za nim dwóch dojrzałych mężczyzn, okolonych krótkimi brodami i włosami. W prawej części obrazu grupa dwóch apostołów, ukazanych jako starców, okolonych siwymi brodami i włosami, jeden z łysiną na głowie. Scena ukazana we wnętrzu, z prześwitem w prawej części obrazu ukazującym różowo-żółte niebo. Obraz ujęty profilowaną, złoconą ramą.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Płótno przedziurawione. wpięciu miejscach, zabrudzenia, drobne ubytki warstwy malarskiej na całej powierzchni, wymaga konserwacji zachowawczej. Ubytki złoceń ramy.

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Niewierny Tomasz", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/niewierny-tomasz

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności