Nauczanie Marii

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Budzów
Miejscowość
Bieńkówka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sułkowice
Parafia
Parafia Przenajświętszej Trójcy
Tagi
malarstwo XX wieku Nauczanie Marii
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/13764
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 69 cm
wysokość – 88 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 76 cm
Szerokość bez ramy – 56 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Nauczania Marii. W centrum kompozycji św. Anna ukazana w pozycji siedzącej, zwrócona trzy czwarte w lewo, która naucza klęczącą po prawej stronie obrazu Najświętszą Marię Pannę. Święta Anna jest delikatnie pochylona w stronę Marii, w lewej dłoni trzyma leżący na jej kolanach zwój Pisma Świętego. Święta ma podłużną twarz z długim nosem i dużymi oczami, ukazaną z prawego profilu. Ubrana jest w długą, zieloną suknię, czerwony płaszcz odsłaniający prawe ramię oraz biały welon na głowie. Maria zwrócona jest w prawo, ukazana z lewego profilu, klęczy na niebieskiej poduszce. Twarz o delikatnych rysach, okrągła o bladej karnacji, włosy długie i opadające na plecy. Maria ubrana jest w białą sukienkę, podwiązaną w pasie. Wokół głowy obu kobiet okrągłe nimby. Całość ukazana we wnętrzu architektonicznym na tle podwieszonej tapiserii, zdobionej dużymi wzorami ornamentalnymi. W oddali kolumnada, zielone drzewa i wysoki budynek.


Zarys problematyki artystycznej

Zaprezentowany na obrazie w Bieńkówce temat stanowi ilustrację z dzieciństwa Matki Boskiej. W żadnym z apokryfów nie wspomniano o tym, że św. Anna uczyła córkę pisać lub czytać. Jednak już w okresie wczesnego chrześcijaństwa w cyklach ukazujących życie Marii pojawiły się pierwsze tego typu przedstawienia. Rozwój tematu związany był z poszerzającym się kultem św. Anny. Niestety źródła archiwalne nie ujawniły autora dzieła. Obraz wzorowany na tej samym wzorze graficznym, jednakże już innego autora znajduje się w kościele św. Aleksego w Ponikwi.

Streszczenie

Zaprezentowany na obrazie w Bieńkówce temat stanowi ilustrację z dzieciństwa Matki Boskiej. Obraz został wykonany w XX wieku. Autor dzieła jest nieznany.

Bibliografia

Dziubecki Tomasz, "Dzieciństwo NMP" , [w:] "Maryja Matka Chrystusa" , Warszawa 1987 , s. 94-118

Jak cytować?

Maria Działo, "Nauczanie Marii", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nauczanie-marii-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności