Nagrobek Jana Czuryły, zmarłego w 1560 roku syna starosty niepołomickiego Marcina Czuryły znalazł swoje miejsce w powstałej później kaplicy Branickich. Jego obecną lokalizację potwierdził Szymon Starowolski w 1655 roku w dziele "Monumenta Sarmatorum".
Epitafium złożone z dwóch tablic w kształcie leżącego prostokąta, dolnej z przedstawieniem zmarłego i górnej z inskrypcją. W dolnej tablicy, ujętej arabeską, ukazane nagie dziecko, leżące na marszczonej w równoległe fałdy tkaninie biegnącej pomiędzy jego udami. Nogi ma skrzyżowane. Prawa jest ułożona prosto, a lewa ugięta w kolanie. Jego głowa jest wsparta na zgiętej w łokciu lewej ręce, drugą rękę ma ułożoną wzdłuż tułowia, w dłoni trzyma różę. Twarz jest pełna, nos krótki i szeroki, oczy zamknięte, usta pełne, lekko uśmiechnięte, na głowie krótkie, kręcone włosy. Pod lewą ręką znajduje się ludzka czaszka. Na tablicy powyżej inskrypcja "GENEROSOVS DOMINVS MARTINVS / CŻVRILO DE VIGNANO VICE VENA/TOR T[E]RRE CRACOVIENSIS ET / CAPITANEVS NIEPOL[O]MICENSIS / FILIO SVO PRIMOGENITO IOANNI / PONICNRAVIT QVI NATVS OBIIT / 26 IANVARII ANNO D(OMI)NI 1560 [V]IXIT HORIS TRIBVS".
Nagrobek Jana Czuryły należy do grupy kilku nagrobków dziecięcych powstałych w Polsce w XVI wieku, wśród których poziomem artystycznym wyróżniają się nagrobki Ludwika Szydłowieckiego w kolegiacie w Opatowie (1525), Katarzyny Pileckiej w kościele w Pilicy, dzieło Jana Marii Mosca zwanego Padowano, czy Jana Aleksandra Tarnowskiego w katedrze w Tarnowie. Dzieła te wyrażają miłość rodziców do dzieci oraz tragedię ich śmierci ukazana w wielu utworach epoki renesansu, czego najlepszym przykładem są utworzy Jana Kochanowskiego ("Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim, Moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim"). Nagrobek w Niepołomicach powstał zapewne w jednym z krakowskich warsztatów kamieniarskich, wśród których w latach sześćdziesiątych wyróżniały się pracownie Hieronima Canavesiego oraz wspomnianego Padowana.
Nagrobek Jana Czuryło powstał zapewne w jednym z krakowskich warsztatów kamieniarskich po 1560 roku. Prezentuje popularny w Polsce typ nagrobka dziecięcego.
Józef Skrabski, "Nagrobek Jana Czuryły", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/nagrobek-jana-czuryly