Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo XVI wieku
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/17834
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
obraz: pierwsza połowa XVI wieku; rama: druga połowa XIX wieku
Technika i materiał
tempera na desce
Wymiary podstawowe
szerokość – 84 cm
wysokość – 83, 5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 63,5 cm
Szerokość bez ramy – 63 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz został wykonany w pierwszej połowie XVI wieku. Należał m.in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny, który żył w latach 1842-1911.

Opis

Obraz w formie medalionu w kwadratowej ramie z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem oraz dwóch adorujących aniołów. W centrum kompozycji Matka Boska z pochyloną w lewą stronę głową, ukazana jako siedząca, która lewą dłonią przytrzymuje stojące Dzieciątko, a w prawej trzyma chusteczkę. Twarz ma trójkątną o małych oczach i ustach, z długim nosem. Ubrana jest w czerwoną suknię oraz niebieski płaszcz z zieloną podszewką, spięty pod szyją złotą klamrą, zarzucony na głowę i otulający całą postać. Dzieciątko ukazane nagie, zwrócone delikatnie w prawo, lewą rączkę opiera na biodrze, a prawą błogosławi. Twarz ma pełną o rysach dziecięcych, silnie zarumienioną na policzkach, okoloną jasnymi włosami, wokół głowy ma nimb krzyżowy. Po bokach stoją aniołowie, delikatnie pochyleni ku środkowi. Anioł po lewej stronie ma skrzyżowane na piersi ręce. Ubrany jest w żółtą suknię z długimi rękawami oraz niebieską tunikę. Anioł po prawej stronie składa ręce w geście modlitwy. Jets ubrany w brązową suknię z długimi rękawami oraz czerwoną tunikę. Obaj mają delikatne rysy twarzy oraz długie i jasne włosy. Maria oraz aniołowie mają wokół głów koliste nimby nakreślone czarnym konturem. Tło jednolite, złocone. Rama kwadratowa z polem obrazowym w kształcie medalionu, zdobiona na brzegu motywem skręconego sznura, a w przyłuczach stylizowanymi liśćmi akantu. Na odwrociu kartka z drukowanym napisem „Ze zbiorów księdza Jana kniazia z Kozielska Puzyny księcia biskupa krakowskiego, no 11”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Przemalowany; rama druga połowa XIX wieku. Spękania warstwy malarskiej, ślady żerowania drewnojadów, wypaczenia i spękania podobrazia.

Streszczenie

Obraz „Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów” został wykonany w pierwszej połowie XVI wieku. Należał m. in. do kolekcji kardynała Jana Puzyny, który żył w latach 1842-1911.

Jak cytować?

Maria Działo, "Matka Boska z Dzieciątkiem w otoczeniu aniołów", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-w-otoczeniu-aniolow

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności