Matka Boska z Dzieciątkiem

rzeźba
około 1400 roku
drewno lipowe; rzeźbienie, polichromowanie, złocenie
szerokość – 39 cm
głębokość – 28 cm
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Z dawnych zbiorów Muzeum Archidiecezjalnego. Rzeźba pochodzi z kościoła parafialnego św. Kwiryna w Łapszach Niżnych. W 1993 roku przejęta w depozyt przez Muzeum Archidiecezjalne w Krakowie.

Rzeźba pełnoplastyczna, przyścienna, z tyłu wydrążona. Przedstawienie Matki Boskiej z Dzieciątkiem, ukazanej w całej postaci, frontalnie. Maria stoi w kontrapoście, esowato wygięta, z głową lekko przechyloną w lewo, podtrzymując Dzieciątko ręką wspartą na lewym biodrze. Twarz owalna, o subtelnych rysach, z wysokim czołem, regularnymi łukami brwiowymi i dużymi oczami, długim, wąskim nosem, małymi ustami i wydatnym podbródkiem. Ubrana w długą suknię i narzucony na ramiona płaszcz, przerzucony przez przód sylwetki i układający się poniżej piersi Marii sekwencją fałdów misowych i v-kształtnych. Na głowie źle zachowana chusta spływająca na ramiona. Dzieciątko siedzi na lewym przedramieniu Matki, ze skrzyżowanymi nóżkami, prawą dłonią dotykając piersi Marii, lewą trzyma glob. Twarz okrągła, o drobnych rysach, okolona krótkimi ciemnymi włosami. Jezus ubrany w długą sukienkę, spod której widać bose stopy.

Rzeźba drewniana z warsztatu krakowskiego, z około 1400 roku, zbliżona do typu Pięknych Madonn.

Rzeźba konserwowana w 1969 roku w Pracowni Konserwacji Malarstwa, Rzeźby i Sztuki Stosowanej na Zamku Królewskim na Wawelu. Brak części głowy (czaszki), brak prawego przedramienia, prawej stopy, fragmentów fałdów u dołu. Fałd na brzuchu sztukowany, podobnie część fałdu u dołu. Od tyłu widoczne pęknięcie u dołu oraz ślady naprawy zaklejone płócienną łatą (łata odchodzi). Na głowie Marii ślady po gwoździach od korony. Duży gwóźdź tkwi w głowie Dzieciątka od tyłu. Złocenie zachowane w ok. 60-70%. Stan zniszczenia nie pogłębia się. Konserwowana po 1993 roku w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, m.in. uzupełnienie polichromii, złocenia, rekonstrukcja prawej dłoni Marii i lewej Dzieciątka.

Rzeźba drewniana, pełnoplastyczna, przyścienna, z tyłu wydrążona, pochodzi z kościoła parafialnego W Łapszach Niżnych, obecnie przechowywana w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Dzieło snycerza małopolskiego (krakowskiego) z około 1400 roku.

Dutkiewicz Józef Edward, "Małopolska rzeźba średniowieczna 1300-1450", Kraków 1949

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-77