Matka Boska z Dzieciątkiem

rzeźba
koniec XIV wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
drewno cięte, rzeźbione, polichromowane, złocone
szerokość – 45 cm
głębokość – 27 cm
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dar księdza proboszcza Jacka Nowaka dla Muzeum Archidiecezjalnego. Pismo z dnia 25 II 2010.

Całopostaciowa, pełnoplastyczna figura Madonny z Dzieciątkiem stojącej w wydatnym kontrapoście na podstawie o wykroju w kształcie półkola z parą wklęsek. Sylwetkę Marii charakteryzuje S-kształtny układ. Zwróconą w trzech czwartych w prawo, lekko przechyloną w bok głowę charakteryzują długie, ciemne, kręcone włosy opadające na plecy i lewe ramię oraz pociągła, owalna twarz o bardzo wysokim czole, łagodnych lukach ciemnych brwi, migdałowatych oczach, długim, zaokrąglonym na końcu nosie, pełnych, zaróżowionych policzkach, kształtnych ustach i zaokrąglonym podbródku. Długą szyję uwydatnia głęboki, półkolisty dekolt długiej, czerwonej sukni ze srebrnymi lamówkami, o długich, wąskich rękawach i ściśle przylegającej do tułowia. Sylwetkę ciasno osłania złocony płaszcz narzucony na prawe ramię osłaniając rękę talię i nogi do wysokości łydek. Spod sukni widoczne są ciemnobrązowe, spiczaste buty. Draperie cechuje dekoracyjny układ fałdowań w postaci spiętrzonej kaskady drobnych fałd rurkowych wzdłuż prawego biodra i nogi Marii oraz 3 promieniście opadających, C-kształtnych załamań. Nieco masywniejsze fałdy w dolnej partii sukni załamują się ostrymi formami pod wpływem styku z obuwiem i podłożem. Pod stopami sierp księżyca. Maria prawą ręką podtrzymuje siedzące, zwrócone w trzech czwartych w lewo Dzieciątko lewą dłonią ujmując jego stopy. Jego nagą sylwetkę charakteryzuje stosunkowo sumaryczny modelunek ciała. Lekko odchyloną do tyłu głowę charakteryzuje owalna twarz o pełnych, zaokrąglonych rysach, z lekko wypukłym czołem, wyrazistymi łukami ciemnych, opadających brwi, dużymi, ciemnymi oczami, krótkim, lekko zadartym nosem, pełnymi ustami, zaróżowionymi policzkami i wyraźnie zarysowanym podbródkiem. Włosy krótkie, ciemne, mocno skręcone z wyraźnym puklem nad czołem, szyja krótka i szeroka. Zgięte w łokciach ręce uniesione są na wysokości klatki piersiowej, prawa bliżej sylwetki w geście błogosławieństwa, lewa nieco wysunięta do przodu z dłonią odwróconą ku górze. Prawa noga wyprostowana, lewa lekko zgięta w kolanie.

niekonserwowany, bardzo dobry

Paulina Chełmecka, "Matka Boska z Dzieciątkiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-75