Matka Boska z Dzieciątkiem

kościół
płaskorzeźba
druga połowa XIX wieku
biały marmur; kucie, rzeźbienie, złocenie
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Sprawiona do ołtarza w nowo wybudowanym neogotyckim kościele, poświęconym w 1874 roku.

Płaskorzeźba w kształcie prostokąta zamkniętego ostrołukowo. Przedstawienie tronującej na obłokach Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Jezus, ubrany w długą sukienkę z długimi rękawami, siedzi na kolanach Marii z uniesionymi rozłożonymi na boki ramionami. Wokół głowy Marii złocony nimb w kształcie okręgu z promieniami wokół.

Dzieło nieokreślonego, zapewne krakowskiego malarza, o cechach rzeźby z drugiej połowy XIX wieku.

Dobry.

Płaskorzeźba z białego marmuru, w kształcie prostokąta zamkniętego łukiem ostrym, z przedstawieniem Matki boskiej z Dzieciątkiem tronującej na obłokach; sprawiona ołtarza bocznego kościele w drugiej połowie XIX wieku, wykonana zapewne przez jednego z krakowskich rzeźbiarzy.

Andrzej Włodarek, "Matka Boska z Dzieciątkiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-58