Jan Paweł II

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo religijne sztuka współczesna sztuka XXI wieku współczesne malarstwo religijne
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/19995
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
2005 rok
Fundator
Stanisław Dziwisz
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 161 cm
wysokość – 195 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 178 cm
Szerokość bez ramy – 143 cm
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

Obraz został ufundowany przez kardynała Stanisława Dziwisza w 2005 roku. Dzieło wykonała krakowska malarka Teresa Śliwka-Moskal.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, ujęty profilowaną i złoconą ramą. W centrum kompozycji w pomieszczeniu o czarno-białej posadzce ukazany klęczący na rzeźbionym klęczniku papież Jan Paweł II. Postać zwrócona w trzech czwartych w prawo. Głowa uniesiona lekko ku górze, ręce wyciągnięte do przodu i wsparte na pulpicie klęcznika, trzymające różaniec. Papież przedstawiony jako starszy, siwowłosy mężczyzna ubrany w biały strój papieski, na głowie piuska, na szyi złoty pektorał. Wokół pasa przewiązana biała stuła z herbem maryjnym wykończona złotymi frędzlami. Z prawej strony kompozycji, w tle ukazane otwarte okno zdobione witrażem z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej, przez które wlatuje biała gołębica. Na dalszym planie widoczne wieże katedry Wawelskiej. Kolorystyka obrazu jasna, pastelowa. W lewym dolnym rogu sygnatura „T(eresa). Śliwka-Moskal 2005”. Na odwrociu napis: „OBRAZ UFUNDOWANY PRZEZ / KS(IĘDZA) ARCYBISKUPA STANISŁAWA DZIWISZA / METROPOLITĘ KRAKOWSKIEGO / PRZY KONSULTACJI / KS(IĘDZA) DR ANDRZEJA JÓZEFA NOWOBILSKIEGO / NAMALOWANY PRZEZ ART(YSTĘ) MAL(ARZA) / TERESA ŚLIWKA-MOSKAL”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry.

Streszczenie

Obraz przedstawiający modlącego się Jana Pawła II został ufundowany przez kardynała Stanisława Dziwisza w 2005 roku. Dzieło wykonała krakowska malarka Teresa Śliwka-Moskal.

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Jan Paweł II", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/jan-pawel-ii-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności