Obraz w kształcie owalu z przedstawieniem króla Dawida, grającego prawą ręką na czerwonej harfie, ukazanego w popiersiu, zwróconego lekko w lewą stronę. Głowa uniesiona, skierowana w lewo. Twarz okolona krótkim, jasnobrązowym zarostem, nos długi, oczy ciemne. Ubrany jest w białą suknię oraz purpurowy płaszcz okrywający prawe ramię, na głowie ma założoną złotą koronę otwartą. Tło jasnobrązowe, rozświetlone wokół głowy. Rama drewniana, fornirowana, politurowana.
Obraz przedstawia króla Dawida (1022-972 p.n.e.), syna Jessego z pokolenia Judy, najmłodszego z jego siedmiu synów. Dawid był pasterzem w domu ojca w Betlejem, następnie cytrzystą i grajkiem na dworze króla Saula. Został obwołany królem pokolenia Judy, pokonał Filistynów, zdobył Jerozolimę, przeniósł do niej stolicę i sprowadził tam Arkę Przymierza. Jego zwycięstwo nad Goliatem jest prefiguracją triumfu Chrystusa, który zwyciężył szatana. Obraz króla Dawida należy do cyklu wizerunków rodziny Najświętszej Marii Panny umieszczonego w nawie głównej kościoła w Brodach. Pozostałe wizerunki przedstawiają św. Joachima, św. Annę, Zachariasza i św. Elżbietę, św. Józefa – oblubieńca Marii, a także kilka postaci ze Starego Testamentu: Jakuba (który jest prefiguracją Chrystusa, bo opuścił swój kraj, podobnie jak Chrystus niebo) i Abrahama (ofiara Abrahama jest zapowiedzią ofiary krzyżowej). Część z obrazów została wymieniona na nowe, ale prawdopodobnie powielają one pierwotne tematy przedstawień.
Dobry.
Obraz króla Dawida z XX wieku należy do cyklu wizerunków przedstawiających rodzinę Najświętszej Marii Panny oraz kilka postaci ze Starego Testamentu, będących prefiguracją Chrystusa, m.in. Jakuba i Abrahama. Obrazy znajdują się w nawie głównej kościoła w Brodach.
Maria Działo, "Król Dawid", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/krol-dawid-2