Epitafium księdza Józefa Bagiera

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Kęty
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Małgorzaty i św. Katarzyny
Miejsce przechowywania
pierwszy filar przęsła w nawie bocznej północnej (lewej)
Identyfikator
DZIELO/23745
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1881 roku
Fundator
baron Edmund Karol Larisch
Technika i materiał
sztuczny kamień; kucie, polerowanie, złocenie
Wymiary podstawowe
szerokość – 94,5 cm
wysokość – 79 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium powstało zapewne po 1881 roku.

Opis

Tablica kamienna w kształcie leżącego prostokąta o narożach ujętych uszakami, zamknięta łukiem eliptycznym. Całość ujęta wąskim, profilowanym obramowaniem. U dołu zdobiona podwieszeniem w formie pary stykających się wolut z motywem palmety pomiędzy nimi. Pole płyciny wypełnia wykuty i złocony napis „D(eo) O(ptimo) M(aximo) / R(everen)d(i)ss(i)mo. D(omi)no. Josepho Bagier / Curato Kentensi, Vice Dec(ano) Secret(ario) hon(orarius) Cons(istori) Ep(isco)p(a)lis Tarn(oviensis) / nat(us) in Starawieś d(ie) 17. Feb(ruarii) 1810, - d(e)f(un)ct(us) d(ie) 17. Jul(ii), 1881. / hic / quiescenti ex intima pietate et indelebili memoria / dedicat / Edmundus L(iber) B(aro) de Larisch / collator cum familia. / R(equiescat) i(n) p(ace)”.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica epitafijna upamiętania jednego z duchownych kęckiej parafii, księdza Józefa Bagiera, który urodził się 17 lutego 1810 w Starej Wsi. W 1837 roku przyjął święcenia kapłańskie i został skierowany do parafii w Wilamowicach, gdzie początkowo pełnił funkcję wikarego, następnie administratora i proboszcza. W 1847 roku wzniósł nową, murowaną plebanię. Był to równocześnie czas pełnienia przez niego m.in. funkcji dziekana bialskiego. Następnie został skierowany do parafii w Bulowicach, gdzie także początkowo pełnił obowiązki administratora, następnie objął probostwo. Wykazał się dbałością o miejscową świątynię, przeprowadzając jej remont i doposażając wnętrze. W 1877 roku objął probostwo w parafii świętych Katarzyny i Małgorzaty w Kętach. W tym okresie pełnił także funkcję notariusza dekanatu oświęcimskiego i od 1877 roku wicedziekana oświęcimskiego. Zmarł 17 lipca 1885 w Kętach. Epitafium ufundowane zostało sumptem barona Edmunda Larischa (1816-1905), właściciela miejscowości Bujaków, Bielany, Hecznarowice, Kęty, Malec, Nowa Wieś, Osiek oraz pobliskich Bulowic, gdzie w 1882 roku wzniósł pałac utrzymany w stylu rezydencji szkockich. Posiadłość powstała na prośbę poślubionej w Londynie Jessy Paterson, która zgodziła zamieszkać się w kraju męża, jeżeli ten wzniesie dla niej zamek, podobny do dotychczasowego, w jakim mieszkała w Szkocji. Imponującą rezydencję otaczało rozległe założenie parkowo-ogrodowe. Osiedlenie się Larischów w Bulowicach oraz ich zaradność i gospodarność przyczyniły się do rozwoju wsi i poprawy życia jej mieszkańców. Wśród miejscowej ludności baron Edmund Larisch został zapamiętany jako nie tylko dobry gospodarz, ale także człowiek doceniający ciężką pracę swej służby.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania bardzo dobry.

Streszczenie

Jedno z wielu znajduących się w kościele parafialnym w Kętach epitafiów upamiętnia sylwetkę dawnego proboszcza, księdza Józefa Bagiera. Tablicę ufundował ówczesny właściel Kęt i okolicznych miejscowości baron Edmund Larisch.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Epitafium księdza Józefa Bagiera ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-jozefa-bagiera

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności