Matka Boska z Dzieciątkiem

1973 rok (?)
Paulina Kluz
Wszystkie prawa zastrzeżone

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem powstał prawdopodobnie w 1973 roku. Stanowi dar Wspólnoty Drogi Neokatechumenalnej z Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie dla kardynała Franciszka Macharskiego z okazji spotkania 18 lutego 2002.

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum przedstawienie popiersia Marii i Jezusa ukazanego jako dziecko, zwróconych w trzech czwartych w lewo, z pochylonymi głowami. Twarz Marii pociągła, o dużych, migdałowatych oczach, łukowatych brwiach, prostym, wąskim nosie i małych ustach. Ubrana jest w czerwoną suknię oraz brązowy płaszcz o niebieskiej lamówce zarzucony na głowę i ramiona. Przed Marią znajduje się mniejsza postać Jezusa. Jego twarz jest pociągła, o dużych, migdałowatych oczach, łukowatych brwiach, wąskim nosie i małych ustach, okolona krótkimi, brązowymi włosami. Ubrany jest ciemnobrązową tunikę, o wzorze w pasy. Wokół głów Marii i Jezusa złocone nimby. Postacie ukazane na niebieskim tle. Miedzy Marią a Jezusem napis: „HAY / QUE HACER / [...]DADIS / CAISTIANAS / COMO LA / SAGRADA FALIMIA / DE NAZARET”. Obok głowy Jezusa napis: „QUE / VIVA/EN / HUMIL/DAD / SENCILLE / YALABAN/ZIA / [...]”. W górnych narożach obrazu napisy: „MARIA” i „[...] / 1973”. Na odwrocie obrazu przyklejona drukowana kartka z napisem: „«Trzeba tworzyć wspólnoty chrześcijańskie, / takie jak Święta Rodzina z Nazaret, / które żyłyby w pokorze, prostocie i uwielbieniu, / i w których drugi jest Chrystusem.» / Umiłowanemu Pasterzowi Kościoła Krakowskiego / Jego Eminencji Kardynałowi Franciszkowi / na pamiątkę spotkania 18 lutego 2002 roku / ze Wspólnotami Drogi Neokatechumenalnej / Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego, Kraków-Kurdwanów”.

Zniszczenia i ubytki warstwy malarskiej.

Paulina Kluz, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-46