Epitafium Krystyny z Jordanów hr. Bobrowskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Oświęcim
Miejscowość
Poręba Wielka
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Kościół
Św. Bartłomieja Apostoła
Miejsce przechowywania
południowa ściana nawy
Identyfikator
DZIELO/13044
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
około połowy XIX wieku
Technika i materiał
marmur dębnicki; złocenie, grawerowanie
Wymiary podstawowe
szerokość – 140 cm
wysokość – około 240 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium zostało umieszczone w kościele zapewne po połowie XIX wieku.

Opis

Epitafium w formie tablicy marmurowej o kształcie stojącego prostokąta z uszakami; krawędzie profilowane i złocone; na osi zwieńczone krzyżem. W polu kuta i złocona inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / TU LEŻY / KRYSTYNA / Z / JORDANÓW / HR(ABINA) BOBROWSKA / ZMARŁA 18 LIPCA 1848. / W 52 ROKU ŻYCIA / MĄŻ I SYN PROSZĄ O WESTCHNIENIE / DO / BOGA / ZA JEJ DUSZĘ.”

Zarys problematyki artystycznej

Forma epitafium z charakterystycznymi uszakami w narożach oraz materiał, z jakiego zostało wykonane nawiązują do szeregu podobnych płyt kommemoratywnych wykonywanych w XVIII wieku.

Epitafium jest ozdobną tablicą upamiętniającą zmarłego, której nazwa w języku greckim znaczy tyle, co „nad grobem”. Tego typu kommemoratywne płyty umieszczano na ścianach kościołów na zewnątrz lub wewnątrz, najczęściej w pobliżu miejsca pochówku osób, którym były dedykowane. Geneza owych tablic wywodzi się z tradycji starożytnych steli grobowych, gdzie wraz z wizerunkiem zmarłego umieszczano podstawowe informacje o nim. Zwyczaj ten został przejęty przez średniowiecze, by w okresie nowożytnym w pełni rozpowszechnić się i rozwinąć szereg form i treści przedstawieniowych. W dobie renesansu i baroku, podobnie jak i w XIX wieku epitafia wykonywano z różnorodnych materiałów (drewno, kamień, metal), wykorzystując głównie takie techniki artystyczne, jak rzeźba i malarstwo.

Wspomniane epitafium upamiętnia hr. Krystynę z Jordanów Bobrowską, żonę Ignacego Bobrowskiego, jednego z właścicieli Poręby Wielkiej. Za ich życia miejscowość słynęła ze wspaniałej stadniny. Ich syn Wincenty Ignacy Jakub Bobrowski był słynnym komediopisarzem, mecenasem sztuki i lwowskim bankowcem, który nim opuścił Porębę Wielką wzniósł na początku lat sześćdziesiątych XIX wieku neogotycko-mauretański dwór według projektów Francesca Marii Lanciego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Bardzo dobry, brak widocznych uszkodzeń w strukturze.

Literatura

1. Henryk Madej, Epitafium [w:] Encyklopedia katolicka, t. 4, Lublin 1985, kol. 1053-1054.
2. Walerian Preisner, Bobrowski Wincenty Ignacy (1832-1899) [w:] Polski Słownik Biograficzny, t. 2, Kraków 1936, sp. 164.

Streszczenie

Jedna ze znajdujących się w kościele XIX-wiecznych tablic epitafijnych upamiętnia Krystynę Bobrowską, małżonkę jednego z ówczesnych właścicieli Poręby Wielkiej.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Epitafium Krystyny z Jordanów hr. Bobrowskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-krystyny-z-jordanow-hr-bobrowskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności