Ucieczka do Egiptu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Kocmyrzów-Luborzyca
Miejscowość
Wilków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wawrzeńczyce
Parafia
Podwyższenia Krzyża Świętego
Tagi
malarstwo ludowe malarstwo XIX wieku św. Józef Ucieczka do Egiptu
Miejsce przechowywania
kaplica, ściana północna
Identyfikator
DZIELO/09419
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
około 1857 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 61,5 cm
wysokość – 73 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 61,5 cm
Szerokość bez ramy – 49,5 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo-Nosal
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Według informacji zanotowanej na ramie 20 maja 1857 Józef Dudzikowski podarował ten obraz rodzinie Czaplickich, Waligórskich, Jagielskich i Zubrzyckich, określając się jako „wierny sługa i przyjaciel rodziny”.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający scenę Ucieczki do Egiptu. Po lewej stronie obrazu na siwym osiołku siedzi Matka Boska karmiąca Dzieciątko Jezus. Maria została ukazana frontalnie w pozycji siedzącej z głową delikatnie przechyloną na lewe ramię, lewą ręką otula Dzieciątko, a prawą przytrzymuje pierś. Ubrana jest jasnoczerwoną suknię z głębokim dekoltem, odsłaniającym białą koszulę oraz niebieski płaszcz założony na głowę i otulający całą sylwetkę. Maria ma pełną twarz z małymi ustami, dużym nosem, dużymi oczami i wyraźnie zarysowanymi, półkolistymi łukami brwiowymi. Wokół głowy ma złoty i promienisty nimb. Spod jej sukni widoczny jest żółty bucik. Po prawej stronie obrazu został ukazany św. Józef, widoczny z prawego profilu, który lewą ręką trzyma osiołka za uzdę, a prawą ugiętą w łokciu dźwiga piłę stolarską założoną na ramię, na której jest zawieszony jest wiklinowy koszyk, wypełniony narzędziami stolarskimi. Święty ubrany jest w długą, niebieską suknię; żółty płaszcz odsłaniający prawe ramię, przewiązany z przodu; sandały na stopach oraz czarny kapelusz na głowie. Ma podłużną twarz z dużymi oczami i krótką siwą brodę, a wokół głowy biały i okrągły nimb. Całość ukazana jest na tle zielonego pejzażu, w górnym prawym narożu obrazu widać świątynię chrześcijańską. Obraz obwiedziony jest dookoła czarnym konturem. Rama prosta, drewniana, pomalowana farbą olejną w kolorze brązowym.

Na odwrociu, u góry, na ramie znajduje się napis: „R(oku) 1857 20 maja ofiarował ten obraz Józef Dudzikowski / wierny sługa i przyjaciel rodziny Czaplickich, Waligórskich, Jagielskich i Zubrzyckich”, a poniżej drugi napis, pisany białą kredą: „1857 roku ofiarował / Józef / Dudzikow/ski dnia / 20 maja”.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został namalowany przez nieznanego artystę około 1857 roku. Scena przedstawia Ucieczkę do Egiptu. Temat ten był szczególnie popularny w polskim malarstwie ludowym. Ukazuje jedną ze scen życiorysu Świętej Rodziny opisaną na kartach Ewangelii św. Mateusza: „Gdy oni odjechali oto anioł Pański ukazał się Józefowi we śnie i rzekł: «Wstań, weź Dziecię i Jego Matkę i uchodź do Egiptu; pozostań tam, aż ci powiem; bo Herod będzie szukał Dziecięcia, aby je zgładzić». On wstał, wziął w nocy Dziecię i Jego Matkę i udał się do Egiptu; tam pozostał aż do śmierci Heroda. Tak miało się spełnić słowo, które Pan powiedział przez Proroka: Z Egiptu wezwałem Syna mego” (Mt 2, 13-15).

Tadeusz Seweryn analizują dzieła malarstwa ludowego wyróżnił dwa charakterystyczne typy malarstwa na płótnie: pierwszy charakteryzujący się zastosowaniem silnego konturu i jego wypełnienia płaską plamą barwą oraz drugi skierowany w stronę płynnego modelunku wyróżniającego się iluzjonistycznością. To właśnie ten drugi typ malarstwa ludowego reprezentuje omawiany obraz. W przeciwieństwie do pierwszej grupy dzieło nie posiada typowego okonturowania postaci. Tutaj przestrzenność formy została zaznaczona światłocieniowym podkreśleniem draperii szat. Nie ma tutaj również załamań tonów barwy, przez co pejzaż w tle został namalowany monotonnie, bez wyraźnego cofnięcia krajobrazu w głąb.

Streszczenie

Obraz został namalowany przez nieznanego artystę około 1857 roku. Scena przedstawia Ucieczkę do Egiptu. Temat ten był szczególnie popularny w polskim malarstwie ludowym. Ukazuje jedną ze scen życiorysu Świętej Rodziny opisaną na kartach Ewangelii św. Mateusza.

Bibliografia

Kornecki Marian, "Kościoły drewniane: kaplica drewniana śś. Otylii i Łucji w Wilkowie", Kraków 1994
Seweryn Tadeusz, "Polskie malarstwo ludowe", Kraków 1937
Reinfuss Roman, "Malarstwo ludowe", Kraków 1962

Jak cytować?

Maria Działo-Nosal, "Ucieczka do Egiptu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/ucieczka-do-egiptu-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności