Dwa anioły

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Miejsce przechowywania
kościół, ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/14923
Kategoria
rzeźba
Ilość
2
Czas powstania
druga ćwierć XVIII wieku
Technika i materiał
drewno, rzeźbione, polichromowane, złocone, srebrzone
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Nieznane.

Opis

Figury pełnoplastyczne, wydrążone od tyłu, ukazują stojące w zwieńczeniu ołtarza anioły. Figura po lewej stronie jest zwrócona w lewo, o wygiętej łukowo sylwetce, z głową skręconą w prawo. Jej twarz jest owalna, o wyrazistych rysach i mimice oraz jasnej, szarawej karnacji z zaróżowionymi policzkami. Włosy ma krótkie, zaczesane do tyłu, falowane, ciemnobrązowe. Ręce uniesione na wysokości bioder i wysunięte równolegle do przodu. Anioł jest ubrany w długą, podwiązaną w pasie, mocno sfałdowaną, srebrzoną tunikę z rękawami sięgającymi łokci, z podwiniętym dołem. Na plecach smukłe, złocone skrzydła. Figura po prawej stronie jest zwrócona w prawo, ujęta w kontrapoście, o przechylonej do tyłu sylwetce. Jej głowa jest lekko odchylona do tyłu, twarz owalna o wyrazistych rysach, szarawej karnacji z zaróżowionymi policzkami. Włosy krótkie, zaczesane do tyłu, falowane, ciemnobrązowe. Ręce wysunięte przed korpus, lekko uniesione na wysokości klatki piersiowej. Anioł jest ubrany w długą, podwiązaną w pasie, mocno sfałdowaną, srebrzoną tunikę z rękawami sięgającymi łokci, z odsłoniętym lewym ramieniem i ręką. Na plecach smukłe, złocone skrzydła.

Zarys problematyki artystycznej

Para aniołów w zwieńczeniu ołtarza została umieszczona zapewne wtórnie. Ich cechy stylistyczne takie jak wygięte esowato sylwetki, drobne fałdy i charakterystycznie podwinięte dołem szaty są bliskie dziełom z ołtarza głównego, które pochodzą z krakowskiego kościoła Karmelitanek bosych i są zapewne dziełem Antoniego Frączkiewicza. Niewykluczone, że figury dwóch aniołów z ołtarza pochodzą również z tego samego zespołu dzieł zakupionych do kościoła w Chrzanowie w 1882 roku. Stosunkowo bliskie chrzanowskim rzeźbom są postacie na ołtarzu świętych Bonifacego, Władysława i Benedykta autorstwa Antoniego Frączkiewicza w kościele Kamedułów na Bielanach; figury te chętnie naśladował jego uczeń Michał Dobkowski.

Streszczenie

Dwie figury aniołów powstały w drugiej połowie XVIII wieku. W obecnym ołtarzu zostały zapewne wstawione wtórnie. Być może pochodzą z jednego z krakowskich kościołów. Stylistycznie są bliskie figurom w tym samym kościele, a pochodzącym z kościoła Karmelitanek bosych w Krakowie (przypisywanym Antoniemu Frączkiewiczowi).

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Dwa anioły", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/dwa-anioly-7

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności