Chrzcielnica powstała w 1667 roku i pochodzi z Przytkowic, z dawnego kościoła przeniesionego do Skawinek. W XX wieku dosztukowano nową, drewnianą pokrywę. Pierwotnie we wnętrzu chrzcielnicy znajdowała się misa z datą 1667, obecnie zaginiona.
Podstawa na rzucie koła, trzon o przekroju wklęsło-wypukłym, ujęty pierścieniami, czara półkolista. Pokrywa współczesna, drewniana z pięcioma kabłąkami połączonymi trzpieniem zakończonym krzyżem.
Chrzcielnica jest przykładem typowych dzieł reprezentujących tę gałąź rzemiosła artystycznego. Została wykonana w tradycji barokowej. Od XII wieku na terenie Europy najpowszechniej spotykana jest chrzcielnica o kształcie kielichowym, wykonana z kamienia, drewna lub metalu. Pokrywa chrzcielnicy jest nowa, jednak sięga do stylistyki barokowych pokryw, często zwieńczonych spiętymi kabłąkami.
Podstawa chrzcielnicy pęknięta.
Chrzcielnica powstała w 1667 roku i pochodzi z Przytkowic, z dawnego kościoła przeniesionego do Skawinek. Pierwotnie we wnętrzu chrzcielnicy znajdowała się misa z datą 1667, obecnie zaginiona. Chrzcielnica została wykonana w tradycji barokowej. Jej pokrywa jest nowa, jednak sięga do stylistyki barokowych pokryw chrzcielnic, często zwieńczonych spiętymi kabłąkami.
Maria Działo, "Chrzcielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/chrzcielnica-9