Zwiastowanie

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Tagi
malarstwo XIX wieku obraz Zwiastowanie
Miejsce przechowywania
Pałac biskupi
Identyfikator
DZIELO/17848
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 140 cm
wysokość – 73 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 56 cm
Szerokość bez ramy – 123 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz namalował M. Rajkowski w czwartej ćwierci XIX wieku według dzieła Leonarda da Vinci. Obraz należał do kolekcji kardynała Jana Puzyny, który żył w latach 1842-1911.

Opis

Obraz „Zwiastowanie” w kształcie leżącego prostokąta. Po prawej stronie, na tle budynku o boniowanych narożach ukazana jest Maria siedząca przed ławą z pulpitem i otwartą księgą. Matka Boska zwrócona trzy czwarte w prawą stronę, z prawą ręką wspartą na księdze, a lewą uniesioną na wysokości piersi w geście powitalnym. Twarz szeroka z wysokim czołem, drobne usta, długi i wąski nos oraz małe, ciemne oczy. Jej głowę okalają długie, kręcone i jasne włosy, które spadają na ramiona i piersi. Ubrana jest w ciemnoróżową suknię i niebieski płaszcz ze złotą podszewką, okrywający ramiona i nogi. Po lewej stronie obrazu przyklęka archanioł Gabriel, ukazany z prawego profilu. Archanioł w lewej dłoni trzyma gałązkę białej lilii, a prawą unosi do góry i błogosławi. Jego twarz ukazana jest z prawego profilu, ma wysokie czoło i długi nos oraz delikatnie rozchylone usta. Głowę okalają bujne, ciemnobrązowe i kręcone włosy. Ubrany jest w białą suknię z długimi rękawami oraz czerwony płaszcz z zieloną podszewką, ma również złote skrzydła. Nad głową Marii i archanioła znajdują się promieniste nimby. W tle pejzaż ze statkami w porcie, górami i ciemnymi drzewami. Rama drewniana, zdobiona liśćmi akantu. W lewym dolnym narożu obrazu, słabo widoczna sygnatura, przysłonięta ramą: „Kop(iował) M. Rajkowski” (?). Na odwrociu karteczka z drukowanym napisem: „Ze zbiorów Jana kardynała Puzyny księcia biskupa krakowskiego, no 155”.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Lekkie zabrudzenia i przetarcia powierzchni malarskiej, liczne krakelury; zabrudzenia i spękania ramy; ubytki złocenia.

Streszczenie

Obraz „Zwiastowanie” namalował M. Rajkowski w czwartej ćwierci XIX wieku według dzieła Leonarda da Vinci. Obraz należał do kolekcji kardynała Jana Puzyny, który żył w latach 1842-1911.

Jak cytować?

Maria Działo, "Zwiastowanie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/zwiastowanie-9

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności