Obraz Wizji św. Stanisława Kostki został najprawdopodobniej namalowany do ołtarza, w którym się znajduje na przełomie XIX i XX wieku. Został wymieniony w inwentarzu kościoła z 1923 roku.
Obraz z przedstawieniem św. Stanisława Kostki z Matką Boską i Dzieciątkiem ujęty szeroką, złoconą ramą zamkniętą od góry łukiem nadwieszonym z uskokiem. Kompozycja skośna, po prawej stronie na obłokach stoi Matka Boska zwrócona delikatnie w prawo, która trzyma przed świętym na wyciągniętych rękach Dzieciątko Jezus. Maria ma owalną twarz, wysokie czoło, przymknięte oczy, wąski nos i małe usta; jej głowę otacza wieniec z 12 gwiazd. Jest ubrana w czerwoną suknię i niebieski płaszcz z liliową podszewką, który niemal całkiem zakrywa jej jasne włosy. Płaszcz jest spięty na piersi i zarzucony na ramiona oraz nogi Marii. Trzymane przez nią Dzieciątko jest przepasane białą tkaniną, a obie ręce wyciąga w stronę świętego. Ma okrągłą twarz, krótkie jasne włosy, małe oczy, prosty nos i niewielkie usta; jego głowę otaczają złote promienie. Przed nimi na lewym kolanie klęczy św. Stanisław Kostka ukazany w trzech czwartych od tyłu, zwrócony w prawo. Obie ręce wyciąga w stronę Dzieciątka. Ma młodzieńczą twarz, krótkie, ciemne włosy. Ubrany jest w czarny strój zakonny, na nogach ma czarne buty. Przed nim, na stopniu gałązka lilii leży na otwartej księdze, za nim widoczny jest fragment pulpitu. Scena ukazana we wnętrzu, wypełnionym jasnofioletowymi i fioletowo-żółtymi obłokami; widoczny u dołu obrazu fragment podłogi w kolorze jasnobrązowym.
Święty Stanisław Kostka urodził się w 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu. Kiedy wyjechał na studia do Wiednia zapadł na ciężką chorobę i był bliski śmierci. Obraz ukazuje moment, kiedy w trakcie jej trwania Stanisławowi ukazał się Matka Boska, która podała mu do rąk Dzieciątko i nakazała wstąpić do zakonu jezuitów. Kostka został uleczony i wbrew woli rodziców wypełnił polecenie Marii. Mimo iż wizja poprzedzała wstąpienie do zakonu, na obrazie św. Stanisław przedstawiony jest już w stroju jezuickim. Leżą przed nim księga oraz kwiat lilii, który oznacza czystość – jedną z cnót świętego. Stanisław zmarł w roku 1568 i został pochowany w kościele San Andrea al Quirinale w Rzymie.
Dobry.
Obraz z przedstawieniem Wizji św. Stanisława Kostki został namalowany na przełomie XIX i XX wieku (przed 1923 rokiem). Przedstawia moment, kiedy w trakcie choroby świętemu ukazała się Maria i dała mu do rąk Dzieciątko nakazując mu wstąpić do zakonu jezuitów.
Agata Felczyńska, "Wizja św. Stanisława Kostki ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-stanislawa-kostki