Wizja św. Stanisława Kostki

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Krzyszkowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Tagi
malarstwo religijne Matka Boska św. Stanisław Kostka wizja mistyczna
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny prawy
Identyfikator
DZIELO/26047
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XIX/XX wiek (przed 1923)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz Wizji św. Stanisława Kostki został najprawdopodobniej namalowany do ołtarza, w którym się znajduje na przełomie XIX i XX wieku. Został wymieniony w inwentarzu kościoła z 1923 roku.

Opis

Obraz z przedstawieniem św. Stanisława Kostki z Matką Boską i Dzieciątkiem ujęty szeroką, złoconą ramą zamkniętą od góry łukiem nadwieszonym z uskokiem. Kompozycja skośna, po prawej stronie na obłokach stoi Matka Boska zwrócona delikatnie w prawo, która trzyma przed świętym na wyciągniętych rękach Dzieciątko Jezus. Maria ma owalną twarz, wysokie czoło, przymknięte oczy, wąski nos i małe usta; jej głowę otacza wieniec z 12 gwiazd. Jest ubrana w czerwoną suknię i niebieski płaszcz z liliową podszewką, który niemal całkiem zakrywa jej jasne włosy. Płaszcz jest spięty na piersi i zarzucony na ramiona oraz nogi Marii. Trzymane przez nią Dzieciątko jest przepasane białą tkaniną, a obie ręce wyciąga w stronę świętego. Ma okrągłą twarz, krótkie jasne włosy, małe oczy, prosty nos i niewielkie usta; jego głowę otaczają złote promienie. Przed nimi na lewym kolanie klęczy św. Stanisław Kostka ukazany w trzech czwartych od tyłu, zwrócony w prawo. Obie ręce wyciąga w stronę Dzieciątka. Ma młodzieńczą twarz, krótkie, ciemne włosy. Ubrany jest w czarny strój zakonny, na nogach ma czarne buty. Przed nim, na stopniu gałązka lilii leży na otwartej księdze, za nim widoczny jest fragment pulpitu. Scena ukazana we wnętrzu, wypełnionym jasnofioletowymi i fioletowo-żółtymi obłokami; widoczny u dołu obrazu fragment podłogi w kolorze jasnobrązowym.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Stanisław Kostka urodził się w 1550 roku w Rostkowie na Mazowszu. Kiedy wyjechał na studia do Wiednia zapadł na ciężką chorobę i był bliski śmierci. Obraz ukazuje moment, kiedy w trakcie jej trwania Stanisławowi ukazał się Matka Boska, która podała mu do rąk Dzieciątko i nakazała wstąpić do zakonu jezuitów. Kostka został uleczony i wbrew woli rodziców wypełnił polecenie Marii. Mimo iż wizja poprzedzała wstąpienie do zakonu, na obrazie św. Stanisław przedstawiony jest już w stroju jezuickim. Leżą przed nim księga oraz kwiat lilii, który oznacza czystość – jedną z cnót świętego. Stanisław zmarł w roku 1568 i został pochowany w kościele San Andrea al Quirinale w Rzymie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem Wizji św. Stanisława Kostki został namalowany na przełomie XIX i XX wieku (przed 1923 rokiem). Przedstawia moment, kiedy w trakcie choroby świętemu ukazała się Maria i dała mu do rąk Dzieciątko nakazując mu wstąpić do zakonu jezuitów.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
Zawiski Mieczysław, "Dzieje parafii pod wezwaniem świętej Anny w Krzyszkowicach w latach 1896-1984", Kraków 1996

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Wizja św. Stanisława Kostki ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-stanislawa-kostki

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności