Wizja św. Małgorzaty Marii Alacoque

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowy Targ
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
malarstwo XX wieku Najświętsze Serce Jezusa
Miejsce przechowywania
na zasuwie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/22884
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz powstał w drugiej połowie XX wieku.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem wizji św. Małgorzaty Marii Alacoque. Po prawej stronie kompozycji ukazana jest klęcząca św. Małgorzata Maria Alacoque, zwrócona trzy czwarte w prawo ze złożonymi w geście modlitwy dłońmi uniesionymi na lewą stronę, twarz widoczna z lewego profilu. Ubrana jest w czarny habit przepasany w talii z różańcem przy boku, wokół twarzy ma białą podwikę, na głowie czarny welon, a wokół niej złoty i kolisty nimb. Po lewej stronie obrazu stoi Chrystus na czerwonym podeście, wychodzący z obłoku, zwrócony trzy czwarte w lewo z prawą ręką opuszczoną w dół, a lewą ukazujący gorejące na piersi serce, głowa delikatnie pochylona. Twarz ma podłużną, okoloną brodą, z długim nosem i przymkniętymi oczami, włosy długie i bujne, zawinięte puklami do tyłu; wokół głowy ma złoty i kolisty nimb. Chrystus ubrany jest w jasnoczerwoną suknię oraz ciemnoniebieski płaszcz. Na jego piersi ukazane jest gorejące serce w glorii, otoczone koroną cierniową. Na dłoniach ma widoczne ślady po gwoździach z wychodzącymi z nich małymi promieniami. Całość ukazana jest we wnętrzu architektonicznym. Przed podestem leży dywan, bogato dekorowany geometrycznym wzorem. Po prawej stronie widoczna jest czarno-biała kamienna posadzka, w oddali klęcznik, a następnie niewielki ołtarzyk z tabernakulum i sześcioma lichtarzami, nakryty białym obrusem i z barankiem paschalnym na antependium. W górnej części obrazu, po prawej stronie widoczny jest w popiersiu mały, półnagi aniołek z kielichem z hostią w dłoniach. Chrystus ukazany jest na tle ciemnej ściany.

Zarys problematyki artystycznej

Niestety nie jest znany autor tego obrazu. Ukazano na nim świętą Małgorzatę Marię Alacoque, która urodziła się 22 czerwca 1647 w Lautecour. W latach 1673-1689 siostra zakonna doświadczyła 80 wizji i objawień objaśniających tajemnicę Serca Jezusa. To dzięki jej wizjom został w sposób szczególny rozpowszechniony kult Najświętszego Serca Jezusa. Obraz przedstawia jedno z czterech objawień, jakich doznała św. Małgorzata Maria Alacoque na temat Chrystusa z gorejącym sercem, który przekazał jej swoją wolę słowami: „Moje Boskie Serce płonie tak silną miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych gorejących płomieni, zamkniętych w moim łonie. Ono pragnie je rozlać za twoim pośrednictwem i pragnie wzbogacić ludzi swoimi skarbami”. Za sprawą tych objawień kult Najświętszego Serca Jezusowego rozwijał się już od XVII wieku, jednak dopiero w 1765 roku papież Klemens XIII zezwolił na obchodzenie święta przez zakon wizytek, a w 1856 roku ustanowiono je świętem w całym kościele.

Streszczenie

Niestety nie jest znany autor tego obrazu. Ukazano na nim świętą Małgorzatę Marię Alacoque, która urodziła się 22 czerwca 1647 w Lautecour. Obraz został wykonany w drugiej połowie XX wieku.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989
Klekot Ewa, "Najświętsze Serce Jezusowe – sceny z życia symbolu" , „Konteksty. Polska Sztuka Ludowa” , s. 55-66

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Wizja św. Małgorzaty Marii Alacoque", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-malgorzaty-marii-alacoque-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności