Małgorzata Maria św. Alacoque

Data urodzenia
22 czerwca 1647
Miejsce urodzenia
Lautecour
Data śmierci
17 października 1690
Miejsce śmierci
Paray-le-Monial
Autor opracowania
Paulina Kluz

Biogram

Święta Małgorzata Maria Alacoque urodziła się 22 czerwca 1647 roku w Lautecour. W latach 1655-1657 przebywała w klasztorze klarysek w Charolles. W 1661 roku dzięki wstawiennictwu Marii została uzdrowiona z nieuleczalnej choroby. W 1671 roku wstąpiła do zgromadzenia wizytek w Paray-le-Monial, gdzie rok później złożyła śluby. W latach 1673-1689 Małgorzata doświadczyła 80 wizji i objawień objaśniających tajemnicę Serca Jezusa. Jej wizje mistyczne przyczyniły się do szerzenia kultu i nabożeństwa do Najświętszego Serca Jezusa. W 1685 roku razem z nowicjuszkami poświęciła się jego kultowi. Dzięki czemu od 1686 roku w klasztorze obchodzono już święto Najświętszego Serca Jezusa. Małgorzata zmarła 17 października 1690 w Paray-le-Monial. Została beatyfikowana przez papieża Piusa IX 18 września 1824, a kanonizowana przez Benedykta XV 13 maja 1930.
Przedstawienia św. Małgorzaty Alacoque związane są z szerzonym przez nią kultem Najświętszego Serca Jezusa. Sama święta ukazywana jest zawsze w czarnym habicie wizytek, z różańcem zawieszonym przy pasie. W jej indywidualnych wizerunkach atrybutem jest gorejące serce Jezusa zwieńczone krzyżem, w koronie cierniowej, czasem ukazywane na księdze lub karcie. W scenach święta przedstawiana jest najczęściej w momencie objawień, gdy na tle ołtarza ukazuje się jej Chrystus z gorejącym sercem.
Rzadziej ukazywana była w przedstawieniach alegorycznych lub symbolicznych, w momencie adoracji Najświętszego Serca Jezusa.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Małgorzata Maria św. Alacoque", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/ludzie/malgorzata-maria-sw-alacoque

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności