Wizja św. Małgorzaty Marii Alacoque

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Biskupice
Miejscowość
Bodzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wieliczka
Parafia
Parafia Św. Apostołów Piotra i Pawła
Tagi
Gorejące Serce malarstwo XX wieku
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny św. Klary (dawniej Serca Pana Jezusa)
Identyfikator
DZIELO/00775
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
pierwsza połowa XX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz przedstawiający Wizję św. Małgorzaty Marii Alacoque powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XX wieku. Został wtórnie umieszczony w ołtarzu bocznym w związku ze zmianą jego wezwania na Serca Pana Jezusa.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta, przedstawiający św. Małgorzatę modlącą się przed Chrystusem z gorejącym sercem stojącym przed nią na obłoku. W prawym dolnym rogu obrazu klęcząca święta ukazana z profilu, zwrócona w prawo, z uniesioną głową i dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Ubrana jest w czarny habit wizytki, z białym kapturem i czarnym welonem. Chrystus ukazany w lewym, górnym rogu, zwrócony w trzech czwartych w lewo, z pochylona głową. Prawą ręka wskazuje na znajdujące się na jego piersi gorejące serce, lewą wyciąga przed siebie. Twarz ma szczupłą, okoloną jasnym zarostem i jasnymi włosami opadającymi na ramiona. Ubrany jest w różową tunikę oraz niebieski płaszcz zarzucony na prawe ramię i opasujący go w talii. Scena ukazana jest we wnętrzu kościelnym, z widocznymi po prawej stronie kolumnami oraz arkadą wspartą na zdwojonych pilastrach doryckich i ołtarzem, nad którym unosi się postać Chrystusa.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz ilustruje jedną z czterech wizji Chrystusa z gorejącym sercem, które miała Małgorzata Alacoque w latach 1673-1689. Święta już jako pobożna dziewczynka została oddana do kolegium Klarysek w Charolles, jednak na kilka lat popadła w ciężką chorobę. Później wstąpiła do klasztoru Wizytek w Paray-le-Monial, gdzie przyjęła śluby zakonne. Podczas modlitwy kilkakrotnie doświadczyła wizji Chrystusa, który objawił jej swoją wolę słowami „Moje Boskie Serce płonie tak silną miłością ku ludziom, że nie może dłużej utrzymać tych gorejących płomieni, zamkniętych w moim łonie. Ono pragnie je rozlać za twoim pośrednictwem i pragnie wzbogacić ludzi swoimi skarbami”. Podczas wizji Chrystus przekazał Małgorzacie, że chce aby zapoczątkowała kult do Serca Jezusowego, aby powstało osobne święto ku jego czci. Za sprawą św. Małgorzaty Alacoque kult Najświętszego Serca Pana Jezusa rozwija się od XVII wieku. Jakkolwiek dopiero w 1765 roku papież Klemens XIII zezwolił na obchodzenie jego święta przez zakon wizytek, a w 1856 roku papież Pius IX ustanowił je świętem obowiązującym w całym Kościele.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Sfalowane płótno, drobne ubytki warstwy malarskiej, krakelury.

Streszczenie

Obraz przedstawiający Wizję św. Małgorzaty Marii Alacoque powstał prawdopodobnie w pierwszej połowie XX wieku. Obraz ilustruje jedną z czterech wizji Chrystusa z gorejącym sercem, które miała święta w latach 1673-1689.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Wizja św. Małgorzaty Marii Alacoque", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/wizja-sw-malgorzaty-marii-alacoque-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności