Dzieje obrazu nie są znane.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta przedstawiający Matkę Boską Częstochowską ukazaną w półpostaci z Dzieciątkiem Jezus na lewym reku i prawą ręką złożoną na piersiach. Maria ubrana jest w ciemnozieloną suknię oraz niebieski maforion z czerwoną podszewką. Chrystus ubrany jest w długą, jasnoróżową sukienkę. Szaty obwiedzione są złotymi lamówkami. Maria i Dzieciątko mają na głowach założone korony, zdobione szlachetnymi kamieniami, a wokół głów złote i koliste nimby, wypełnione trójkątnymi promieniami. Korona Marii jest podtrzymywana przez parę aniołków w niebieskich tunikach. Twarze o ciemnej karnacji z dużymi oczami, wąskimi ustami o wyraźnie podkreślonych łukach brwiowych. Na prawym policzku Matki Boskiej dwie cienkie blizny. Tło w kolorze czarnym, wokół głów postaci rozmieszczonych jest dwanaście złotych gwiazd. U dołu obrazu napis: „Pod Twoja obronę uciekamy się Święta Boża Rodzi(cielko)”. Rama prosta, drewniana, pomalowana farbą olejną w kolorze brązowym.
Obraz przedstawia wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, jedno z najczęściej powielanych przedstawień Matki Boskiej sztuce polskiej. Jasna Góra zawsze była nieodłączonym miejscem kultu religijnego dla wielu Polaków, pielgrzymek i uroczystości patriotycznych. Obraz powstał w XIX wieku prawdopodobnie w warsztacie częstochowskim, gdzie malarstwo cechowe dla zaspokojenia zapotrzebowania pielgrzymów działało prężnie od XVIII aż po początek XX wieku. W pierwszej połowie XIX wieku w ośrodku częstochowskim funkcjonowało średnio od 40 do 60 warsztatów cechowych. Ponieważ wytwórczość ta była anonimowa przypisanie omawianego dzieła do konkretnego warsztatu jest prawie niemożliwe.
Stan zachowania zły, pofałdowania płótna, przetarcia, ubytek w dolnej części obrazu (przedziurawione płótno) i przy górnej krawędzi.
Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej powstał w XIX wieku prawdopodobnie w warsztacie częstochowskim, gdzie malarstwo cechowe dla zaspokojenia zapotrzebowania pielgrzymów działało prężnie od XVIII aż po początek XX wieku. Obraz przedstawia wizerunek Matki Boskiej Częstochowskiej, jedno z najczęściej powielanych przedstawień Matki Boskiej sztuce polskiej.
Maria Działo-Nosal, "Matka Boska Częstochowska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-czestochowska-12