Trójca Święta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wielicki
Gmina
Niepołomice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niepołomice
Parafia
Opieki Matki Boskiej
Tagi
ikonografia chrystologiczna ikonografia trynitarna malarstwo małopolskie malarstwo XIX wieku sztuka XIX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/09630
Kategoria
obraz
Czas powstania
druga połowa XIX wieku (?)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje omawianego obrazu jak i ołtarza, w którym jest umieszczony nie są dobrze znane. Obecnie istniejący kościół w Zabierzowie Bocheńskim został wybudowany w latach 1878-1881 na miejscu wcześniejszej, drewnianej świątyni wzniesionej w 1742 roku. Konsekracja murowanego kościoła odbyła się w 1888 roku, dokonał jej biskup Albin Dunajewski.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta w złoconej, profilowanej ramie dekorowanej motywem kimationu. W centrum kompozycji przedstawiona Trójca Święta – Bóg Ojciec, Chrystus oraz Duch Święty ukazani na tle obłoków. Z prawej strony kompozycji siedzący Bóg Ojciec zwrócony w trzech czwartych w prawo. Postać została ukazana jako starszy mężczyzna z długimi, siwymi i lekko falowanymi włosami oraz taką samą brodą. Pochyla głowę w kierunku siedzącego po jego prawej stronie Chrystusa. W prawym ręku trzyma złote berło zwieńczone krzyżem, lewą wspiera na globie również zamkniętym od góry złotym krzyżem. Bóg Ojciec ubrany jest w obszerne szaty: białą tunikę z długimi rękawami oraz zielono-pomarańczowy płaszcz luźno udrapowany na ramionach. Wokół głowy postaci umieszczony jest trójkątny nimb w kolorze żółtym. Ukazany z lewej strony obrazu Chrystus siedzi, zwracając się w trzech czwartych w lewo. Został przedstawiony jako młody mężczyzna o długich, brązowych włosach i krótkiej brodzie. Jego wzrok skierowany jest ku górze. W prawej ręce z widocznymi śladami męki trzyma krzyż, lewą wspiera na otwartej księdze z literami „A” i „Ω”. Postać ubrana jest w czerwoną tunikę z długimi rękawami oraz spięty pod szyją ciemnoniebieski płaszcz z fioletową podszewką. Wokół szyi dodatkowo złota lamówka. Spod szat widoczne są bose stopy postaci. Wokół głowy Chrystusa umieszczony nimb malowany kolorem żółtym. W górnej części obrazu, w osi kompozycji, przedstawiona gołębica Ducha Świętego na tle promieni. Wokół głowy gołębicy nimb. Tło malowane w odcieniach brązu.

Zarys problematyki artystycznej

Ołtarz główny w kościele w Zabierzowie Bocheńskim w „Katalogu zabytków sztuki w Polsce” został określony jako „rokokowy”. Jest to możliwe, wydaje się jednak, że może on być dziełem późniejszym, być może powstałym w XIX wieku i współczesnym obecnie istniejącemu kościołowi, który został wybudowany w latach 1878-1881 na miejscu starszej, drewnianej świątyni (z 1742). Omawiany obraz również mógł powstać pod koniec XIX wieku. Jego autor nie jest znany. Trójca Święta na obrazie w Zabierzowie Bocheńskim została przedstawiona w tradycyjnym typie ikonograficznym, w którym Bóg Ojciec ukazywany jest jako starzec z trójkątnym nimbem, Chrystus jako młody mężczyzna z krzyżem w dłoni, widocznymi ranami oraz otwartą księgą z literami „A” i „Ω”, a Duch Święty jako gołębica unosząca się nad nimi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Dzieje omawianego obrazu jak i ołtarza, w którym jest umieszczony, nie są dobrze znane. Dzieło mogło powstać pod koniec XIX wieku. Jego autor nie jest znany. Trójca Święta została przedstawiona w tradycyjnym typie ikonograficznym, w którym Bóg Ojciec ukazywany jest jako starzec z trójkątnym nimbem, Chrystus jako młody mężczyzna z krzyżem w dłoni, widocznymi ranami oraz otwartą księgą z literami „A” i „Ω”, a Duch Święty jako gołębica unosząca się nad nimi.

Bibliografia

"Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1: Województwo krakowskie", Warszawa 1953
Natanek Piotr, "Informator Archidiecezji Krakowskiej 2000. Parafie i kościoły", Kraków 2000
"Zabytki sztuki w Polsce. Małopolska", Warszawa 2016

Jak cytować?

Justyna Kuska, "Trójca Święta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/trojca-swieta-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności