Tablica z kamieniem z grobu św. Marcina z Tours

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Krzeszowice
Miejscowość
Krzeszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Krzeszowice
Parafia
Parafia Św. Marcina z Tours
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/03151
Kategoria
tablica pamiątkowa
Czas powstania
11 listopada 2002
Technika i materiał
kamień, rzeźbiony, złocony, inkrustowany; emalia
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Tablica z kamieniem z grobu św. Marcina została wmurowana w ścianę kościoła 11 listopada 2002.

Opis

Kamienna tablica pamiątkowa w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego ostrym łukiem trójlistnym w profilowanej ramie. W górnej części medalion z emaliowanym przedstawieniem św. Marcina na koniu dzielącego się płaszczem z żebrakiem. W części centralnej złocona inskrypcja „KAMIEŃ Z GROBU / ŚW[IĘTEGO] MARCINA Z TOURS / OFIAROWANY PRZEZ / ARCYBISKUPA TOURS / ANDRE VINGT-TROIS / 22 WRZEŚNIA 2001 ROKU / WMUROWANY PRZEZ / J(EGO) EM(INENCJĘ) KS(IĘDZA) KARDYNAŁA / FRANCISZKA MACHARSKIEGO / 11 LISTOPADA 2002 ROKU”. Poniżej inskrypcji mała kwadratowa, złocona, przeszklona nisza zawierająca kamień z grobu św. Marcina z Tours.

Zarys problematyki artystycznej

Tablica pamiątkowa z kamieniem z grobu św. Marcina z Tours jest istotnym elementem wyposażenia kościoła, ponieważ odnosi się bezpośrednio do wezwania parafii. Jej kształt, czyli stojący prostokąt zamknięty łukiem trójlistnym, nawiązuje do architektury kościoła wzniesionego w tylu neogotyckim. Odpowiada ostrołukowemu sklepieniu, portalom i obramieniom okien oraz balustradzie chóru dekorowanej motywem czworoliścia.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Tablica pamiątkowa z kamieniem z grobu św. Marcina ofiarowanym przez arcybiskupa z Tours została wmurowana w ścianę kościoła w 11 listopada 2002. Stanowi ważny element wyposażenia ze względu na bezpośrednie odniesienie do wezwania parafii, a kształtem nawiązuje do neogotyckiej architektury budowli.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Tablica z kamieniem z grobu św. Marcina z Tours", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/tablica-z-kamieniem-z-grobu-sw-marcina-z-tours

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności