Św. Teresa z Lisieux

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Miejscowość
Nowy Targ
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Św. Katarzyny Aleksandryjskiej
Tagi
malarstwo XX wieku św. Teresa z Lisieux
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny, św. Mikołaja
Identyfikator
DZIELO/23294
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1932 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 51 cm
wysokość – 68,5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 64 cm
Szerokość bez ramy – 46 cm
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Obraz św. Teresy z Lisieux został ufundowany przez małżeństwo o nazwisku Gerlach 19 marca 1932. Wizerunek został umieszczony na ołtarzu bocznym.

Opis

Obraz w kształcie prostokąta stojącego zamkniętego łukiem nadwieszonym z przedstawieniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Święta ukazana jest w półpostaci, delikatnie zwrócona w swoją lewą stronę, z krucyfiksem oplecionym różowymi, czerwonymi i żółtymi różami w dłoniach. Twarz owalna, usta wąskie, oczy migdałowe, długi nos. Ubrana jest w habit karmelitański z narzuconym na plecy, spiętym pod szyją białym płaszczem. Na krzyż z prawej strony obrazu pada smuga światła. Wokół głowy świętej znajduje się złoty i okrągły nimb. Tło szare. Rama drewniana, profilowana i złocona.

Zarys problematyki artystycznej

Święta Teresa z Lisieux, zwana też Teresą od Dzieciątka Jezus oraz Małą Teresą urodziła się 2 stycznia 1873 w Normandii, a zmarła w 1897 roku. W wieku 15 lat wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych. Została beatyfikowana w 1923 roku, a następnie w 1925 roku kanonizowana przez papieża Piusa XI, który ogłosił ją także patronką misji katolickich. W ikonografii święta przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii, często w ręku trzyma krucyfiks lub pęk róż. Jest patronką zakonów: karmelitów bosych, karmelitów trzewiczkowych, Francji oraz chorych na bóle głowy i serce. Niestety nie jest znany autor tego dzieła.

Streszczenie

Obraz na ołtarzu bocznym przedstawia św. Teresę z Lisieux, zwaną Teresą od Dzieciątka Jezus, zmarłą w 1897 roku. W ikonografii święta ukazywana jest na podstawie autentycznych fotografii.

Bibliografia

Łukaszczyk Mieczysław , "650 lat parafii św. Katarzyny w Nowym Targu", Kalwaria Zebrzydowska 1997
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
"Encyklopedia katolicka, t. 19", Lublin 1979
Fros Henryk, Sowa Franciszek, "Księga imion i świętych, t. 5", Kraków 2004

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Teresa z Lisieux", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-teresa-z-lisieux-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności