Św. Teresa z Lisieux

Szerokość bez ramy – 46 cm
Maria Działo
Domena Publiczna

Obraz św. Teresy z Lisieux został ufundowany przez małżeństwo o nazwisku Gerlach 19 marca 1932. Wizerunek został umieszczony na ołtarzu bocznym.

Obraz w kształcie prostokąta stojącego zamkniętego łukiem nadwieszonym z przedstawieniem św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Święta ukazana jest w półpostaci, delikatnie zwrócona w swoją lewą stronę, z krucyfiksem oplecionym różowymi, czerwonymi i żółtymi różami w dłoniach. Twarz owalna, usta wąskie, oczy migdałowe, długi nos. Ubrana jest w habit karmelitański z narzuconym na plecy, spiętym pod szyją białym płaszczem. Na krzyż z prawej strony obrazu pada smuga światła. Wokół głowy świętej znajduje się złoty i okrągły nimb. Tło szare. Rama drewniana, profilowana i złocona.

Święta Teresa z Lisieux, zwana też Teresą od Dzieciątka Jezus oraz Małą Teresą urodziła się 2 stycznia 1873 w Normandii, a zmarła w 1897 roku. W wieku 15 lat wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych. Została beatyfikowana w 1923 roku, a następnie w 1925 roku kanonizowana przez papieża Piusa XI, który ogłosił ją także patronką misji katolickich. W ikonografii święta przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii, często w ręku trzyma krucyfiks lub pęk róż. Jest patronką zakonów: karmelitów bosych, karmelitów trzewiczkowych, Francji oraz chorych na bóle głowy i serce. Niestety nie jest znany autor tego dzieła.

Obraz na ołtarzu bocznym przedstawia św. Teresę z Lisieux, zwaną Teresą od Dzieciątka Jezus, zmarłą w 1897 roku. W ikonografii święta ukazywana jest na podstawie autentycznych fotografii.

Łukaszczyk Mieczysław , "650 lat parafii św. Katarzyny w Nowym Targu", Kalwaria Zebrzydowska 1997
Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993
"Encyklopedia katolicka, t. 19", Lublin 1979
Fros Henryk, Sowa Franciszek, "Księga imion i świętych, t. 5", Kraków 2004