Św. Teresa z Lisieux

olej na płótnie
Justyna Kuska
Uznanie autorstwa-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Omawiany obraz jest dziełem znacznie młodszym niż ołtarz, w którym go umieszczono. Nastawa powstała najprawdopodobniej w drugiej ćwierci XVIII wieku i pochodzi z kościoła parafialnego w Wadowicach. W 1899 roku, z inicjatywy łazańskiego proboszcza Franciszka Błachuta do Łazan przewieziono dwa drewniane, barokowe ołtarze, które wcześniej znajdowały się w wadowickiej farze. Ołtarz noszący wcześniej wezwanie św. Jana z Kęt, po uprzedniej renowacji ulokowano w kaplicy Lubomirskich. W jego zwieńczeniu umieszczono obraz przedstawiający św. Stanisława wskrzeszającego Łazarza. Obraz główny – przedstawienie św. Jana z Kęt – nie zachował się do dziś. Obecnie w ołtarzu znajduje się współczesny obraz z wizerunkiem św. Teresy z Lisieux. Maria Jachimczak, która w 1970 roku opisała nastawę w karcie inwentarzowej Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków wspomniała, że w ołtarzu znajdował się już obraz przedstawiający św. Teresę.

Obraz w kształcie stojącego prostokąta ujęty w złoconą i srebrzoną, szeroką ramę dekorowaną akantem. W centrum kompozycji, ukazana w półpostaci, zwrócona w trzech czwartych w lewo św. Teresa z Lisieux. Postać jest ubrana w karmelitański habit, w rękach trzyma przytulony do piersi krucyfiks oraz róże. Twarz o rysach portretowych. Wokół głowy świętej przedstawiony świetlisty nimb. Z prawego górnego rogu kompozycji świetliste promienie padające na krucyfiks. Tło obrazu jednolite w odcieniach brązu. Kolorystyka ciepła, pastelowa.

Obraz jest przykładem współczesnego malarstwa religijnego. Powstał w XX wieku (z pewnością przed 1970 rokiem), jego autor nie jest niestety znany. Dzieło przedstawia św. Teresę z Lisieux nazywaną także Teresą od Dzieciątka Jezus. Święta urodziła się w 1873 roku w Normandii, zmarła w 1897 roku. W wieku 15 lat wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych. W ikonografii przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii, często w ręku trzyma krucyfiks lub pęk róż. Jest patronką zakonów: karmelitów bosych, karmelitów trzewiczkowych, Francji oraz chorych na bóle głowy i serce.

Dobry.

Obraz jest przykładem współczesnego malarstwa religijnego. Powstał w XX wieku (z pewnością przed 1970 rokiem), jego autor nie jest niestety znany. Nastawa, w której obraz jest obecnie umieszczony powstała najprawdopodobniej w drugiej ćwierci XVIII wieku i pochodzi z kościoła parafialnego w Wadowicach. Do Łazan trafiła w 1899 roku. Pierwotnie w polu głównym omawianego ołtarza znajdował się niezachowany do dziś obraz z wizerunkiem św. Jana z Kęt. Omawiane dzieło przedstawia św. Teresę z Lisieux nazywaną także Teresą od Dzieciątka Jezus. W ikonografii przedstawiana jest na podstawie autentycznych fotografii, często w ręku trzyma krucyfiks lub pęk róż. Jest patronką zakonów: karmelitów bosych, karmelitów trzewiczkowych, a także Francji oraz chorych na bóle głowy i serce.

Graff Tomasz, "Odkrycie barokowego ołtarza z Wadowic w kościele parafialnym w Łazanach" , „Wadoviana. Przegląd historyczno-kulturalny” , s. 212-219

Justyna Kuska, "Św. Teresa z Lisieux", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-teresa-z-lisieux-3