Św. Stanisław Kostka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Pcim
Miejscowość
Stróża
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Pcim
Parafia
Najświętszej Marii Panny Królowej Polski
Tagi
malarstwo XX wieku św. Stanisław Kostka
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/12750
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Maria Działo
Domena Publiczna

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta w profilowanej, złoconej ramie. W centrum kompozycji ukazany w ujęciu portretowym św. Stanisław Kostka. Święty zwrócony w prawą stronę, unosi głowę i wzrok ku górze. Twarz młodzieńcza, o owalnym kształcie, długi i zadarty do góry nos, małe usta, bardzo krótkie i ciemnobrązowe włosy. Ubrany jest w czarną sutannę i płaszcz z postawionym do góry kołnierzem. Wokół głowy ma świetlisty, złoty nimb. Tło obrazu ciemne. W prawym dolnym narożu malowana na czerwono sygnatura z nachodzących na siebie liter: „J Ł”.

Zarys problematyki artystycznej

Święty Stanisław Kostka jest patronem Polski i młodzieży, żył w latach 1550-1568. Był synem kasztelana zakroczymskiego, urodził się w Rostkowie na Mazowszu, studiował w Wiedniu, gdzie prowadził pełne świętości życie. Wbrew woli rodziców wstąpił do zakonu jezuitów. Na obrazie został ukazany w klasycznej konwencji ikonograficznej, jako pogrążony w modlitwie młodzieniec w stroju jezuity. Obraz namalował nieznany artysta w XX wieku, według wizerunku świętego znajdującego się w kościele Sant'Andrea al Quirinale w Rzymie.

Streszczenie

Na obrazie ukazany jest św. Stanisław Kostka, patron Polski i młodzieży, który żył w latach 1550-1568. Autor dzieła jest nieznany.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula , "Patron – atrybut – symbol", Poznań 1993

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Maria Działo, "Św. Stanisław Kostka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-kostka-4

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności