Św. Józef z Dzieciątkiem

olej na płótnie
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem odcinkowym ukazuje z żabiej perspektywy św. Józefa trzymającego na rękach Jezusa i lilię. Święty jest ubrany w niebieską długą suknię i brązowy płaszcz. Twarz ma wyrazistą, z krótkim nosem, otwartymi oczami, okoloną krótką siwą brodą, z krótkimi siwiejącymi włosami. Jezus leżący na białej pielusze, o pulchnej twarzy, drobnych nosie i ustach, krótkich, jasnych, kręconych włosach; w prawej dłoni trzyma krzyżyk. W tle widoczny pagórkowaty teren z jeziorem i dalekimi górami oraz niebo przykryte chmurami. Nad postaciami unoszą się dwie uskrzydlone główki aniołków. W lewym dolnym rogu sygnatura „Jozef Pochwalski Malował 14/8 1850".

Obraz utrzymany w tradycyjnej konwencji ikonograficznej nawiązującej do licznych dzieł doby baroku.

Obraz Józefa Pochwalskiego z 1850 roku ukazuje św. Józefa z Dzieciątkiem. Utrzymany jest w tradycyjnej konwencji nawiązującej do dzieł doby baroku.

Inne dzieła tego autora

Osoby związane z dziełem

Józef Skrabski, "Św. Józef z Dzieciątkiem ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jozef-z-dzieciatkiem-21