Św. Jan z Dukli

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Rabka-Zdrój
Miejscowość
Rabka-Zdrój
Tagi
malarstwo XVIII wieku św. Jan z Dukli sztuka około 1800
Miejsce przechowywania
zwieńczenia ołtarza bocznego przy północnej ścianie prezbiterium
Identyfikator
DZIELO/05812
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XVIII wieku - początek XIX wieku (przed 1804)
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Obraz św. Jana z Dukli powstał zapewne z przeznaczeniem do ołtarza bocznego w czwartej ćwierci XVIII wieku lub na początku XIX wieku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta o wklęsłych bokach, zamknięty łukiem odcinkowym z uskokiem. W centrum obrazu święty ukazany do kolan, zwrócony w trzech czwartych w lewo, z pochyloną głową, obiema rekami podtrzymuje krucyfiks. Twarz ma owalną, o rysunkowo potraktowanych rysach, prostych brwiach, okrągłych oczach skierowanych w dół, prostym, wąskim nosie i pełnych ustach. Włosy krótkie, z tonsurą na głowie. Ubrany jest w ciemnobrązowy habit z kapturem, przepasany w talii podwójnym sznurem. Nad głową świętego nimb. Przed świętym ukazany brązowo-szary mebel o profilowanej krawędzi, na którym stoją dwie książki. Postać ukazana na tle szarych, spiętrzonych obłoków, rozjaśnionych żółcienią w górnej partii obrazu, gdzie ukazany jest monogram Marii. Na meblu widnieje czarny napis „S. JOANNES / DE DUKLA”.


Zarys problematyki artystycznej

Cztery obrazy z dwóch ołtarzy bocznych znajdujących się w prezbiterium kościoła w Rabce posiadają jednakowe cechy stylowe. Pozwala to zasugerować, że zostały wykonane przez tego samego malarza, niestety o nieznanym nazwisku. Obrazy te malowane były za pomocą prostych środków malarskich, o kompozycjach wykonanych zapewne według wzorów graficznych. Późnobarokowy, uproszczony sposób obrazowania wskazuje na okres przełomu XVIII i XIX wieku i na twórcę o wykształceniu warsztatowym. Niestety brak jest przekazów źródłowych odnośnie tej grupy dzieł.
Św. Jan z Dukli został ukazany w habicie franciszkańskim, z tonsurą na głowie, podczas adoracji krucyfiksu. Monogram Marii ukazany pośród obłoków nad głową świętego symbolizuje Matkę Boską, która miała w cudowny sposób ukazać się św. Janowi.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Silne zabrudzenia powierzchni, ściemniały werniks, krakelury, drobne ubytki warstwy malarskiej.

Streszczenie

Obraz św. Jana z Dukli powstał zapewne z przeznaczeniem do ołtarza bocznego w czwartej ćwierci XVIII wieku lub na początku XIX wieku. Jego anonimowy autor jest twórcą wszystkich czterech obrazów w ołtarzach bocznych prezbiterium.

Bibliografia

Kowalczyk Kamil, "Miejsca kultu religijnego w Rabce Zdroju", Kraków 2003

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Jan z Dukli", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-z-dukli

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności