Obraz w kształcie stojącego prostokąta z wizerunkiem św. Jana Kantego. W centrum kompozycji ukazany święty w postawie klęczącej, zwrócony w trzech czwartych w prawo z dłońmi opartymi na czaszce leżącej na stojącym po lewej stronie obrazu klęczniku z podestem. W dłoniach święty trzyma również krucyfiks. Twarz podłużna, z oczami skierowanymi na krucyfiks, z długim i wąskim nosem, okolona średniej długości brodą, policzki silnie zarumienione. Święty ubrany jest w czarną togę akademicką z czerwonym podszyciem, wokół szyi ma gronostajową załogę (pelerynkę). Na klęczniku obok czaszki ułożone są gałązki białej lilii. Tło jednolite w odcieniach zieleni i szarości, w górnej części rozświetlone pochmurne niebo.
Obraz powstał w czwartej ćwierci XIX wieku w warsztacie nieznanego artysty. Przedstawia św. Jana Kantego (1390-1473), który był wykładowcą na Uniwersytecie Krakowskim (dlatego na obrazie ukazany jest w todze profesorskiej). Święty znany był z uczynków miłosierdzia. Jest patronem Polski, archidiecezji krakowskiej, Krakowa, profesorów i młodzieży. Krucyfiks, który trzyma w dłoniach oraz gałązki białej lilii nawiązują do jego życia w świętości.
Zły, płótno sfalowane, dziurawe, przez środek dzieła w górnej części przebiega długie rozdarcie płótna, warstwa malarska zabrudzona, spłowiały werniks.
Obraz przedstawia św. Jana Kantego. Został wykonany w czwartej ćwierci XIX wieku w nieznanym warsztacie malarskim.
Maria Działo, "Św. Jan Kanty", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-jan-kanty-3