Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Jordanów
Miejscowość
Łętownia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Apostołów Szymona i Judy
Tagi
amplexus Chrystus Ukrzyżowany malarstwo XX wieku
Miejsce przechowywania
zasuwa ołtarza bocznego prawego
Identyfikator
DZIELO/12077
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Obraz powstał w XX wieku. Został wtórnie zamontowany do ołtarza bocznego.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym, przedstawiający św. Franciszka obejmującego Chrystusa na krzyżu. Jezus przybity do krzyża znajdującego się w centrum kompozycji. Ukazany frontalnie, przechylony w prawą stronę, jedną ręką obejmuje św. Franciszka, nogi ma lekko ugięte w kolanach, stopy skrzyżowane w układzie prawa na lewą. Twarz ma pociągłą, z oczami skierowanymi w dół, prostym nosem; okoloną krótką brodą oraz włosami sięgającymi ramion. Na głowie ma koronę cierniową. Ciało szczupłe i umięśnione, z krwawiącymi ranami. Biodra przewiązane krótkim, białym perizonium. Święty Franciszek ukazany w pozycji stojącej, z profilu, z uniesioną głową, prawą nogę wspiera na niebieskiej kuli, obiema rękami obejmuje ciało Chrystusa. Twarz ma szczupłą, z oczami skierowanymi w górę, prostym nosem i pełnymi ustami, okoloną ciemnym zarostem i krótkimi włosami, na głowie tonsura. Ubrany jest w brązowy habit z kapturem, przepasany sznurem. Na dłoniach ma stygmaty. Scena ukazana na tle pejzażu, z widoczną w oddali panoramą miasta. Niebo szaro-niebieskie, zachmurzone. Obraz ujęty drewnianą, złoconą, profilowaną ramą.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz został wykonany według dzieła Bartoloméa Estebana Murilla „Święty Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu” z około 1668 roku, który obecnie znajduje się w Museo de Bellas Artes w Sewilli. Malarz przy wykonaniu dzieła najpewniej posługiwał się grafiką reprodukcyjną z hiszpańskim obrazem.
Święty Franciszek był założycielem nowej wspólnoty zakonnej – Braci Mniejszych i autorem jej reguły, zatwierdzonej w 1209 roku. Prowadził bardzo surowy tryb życia, z którym związanych było wiele cudów. Pierwszy w historii Kościoła otrzymał stygmaty. Pozostawił po sobie pisma, listy i utwory poetyckie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Uszkodzenia wzdłuż dolnej krawędzi.

Streszczenie

Obraz powstał w XX wieku. Został wykonany według dzieła Bartoloméa Estebana Murilla „Święty Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu” z około 1668 roku, który obecnie znajduje się w Museo de Bellas Artes w Sewilli.

Bibliografia

Janicka-Krzywda Urszula, "Łętownia. Kościół pw. św Apostołów Szymona i Judy Tadeusza", Kraków 2011
Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Franciszek obejmujący Chrystusa na krzyżu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-franciszek-obejmujacy-chrystusa-na-krzyzu-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności