Św. Apolonia

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
nowotarski
Gmina
Nowy Targ
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Nowy Targ
Parafia
Parafia św. Michała Archanioła
Miejsce przechowywania
nawa
Identyfikator
DZIELO/01227
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
drewno, szkło, farba akrylowa; malowanie na szkle
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w starszej, drewnianej, profilowanej, pomalowanej na czarno ramce. Pośrodku duży owalny medalion, w którym św. Apolonia ukazana w trzech czwartych postaci, zwrócona en trois quatre w prawo, z głową obróconą w lewo. Ręce zgięte w łokciach, w lewej wzniesionej trzyma obcęgi z zębem (narzędzie męki); prawa dłoń złożona na piersi. Twarz pełna, okolona jasnymi włosami. Na głowie otwarta korona, z tyłu głowy nimb. Ubrana w ciemnoniebieską suknię z dekoltem, okryta czerwoną draperią. Tło błękitne, u dołu rozbielone. Kolory intensywne, nasycone.

Zarys problematyki artystycznej

Wizerunek popularnej świętej, patronki wzywanej w razie bólu zębów. Obraz jest kontynuacją tradycji ludowego malarstwa na szkle.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dostateczny.

Streszczenie

Wizerunek św. Apolonii ukazany w owalnym medalionie, w ujęciu w trzech czwartych postaci, w lewej dłoni z obcęgami jako atrybutem.

Bibliografia

Monita Rafał, Skorupa Andrzej, Milan Józef, "Dębno Podhalańskie. Kościół drewniany", Kraków 2011

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Św. Apolonia", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-apolonia-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności