Św. Antoni Padewski

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Identyfikator
DZIELO/14922
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na desce
Wymiary podstawowe
szerokość – 86 cm
wysokość – 124 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 80 cm
Szerokość bez ramy – 64,5 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0

Dzieje zabytku

Nieznane

Opis

Obraz ujęty ramą w kształcie stojącego prostokąta z wycięciem w kształcie stojącego owalu, profilowaną, zdobioną motywami roślinno-kwiatowymi w narożach oraz wicią suchego akantu. Święty Antoni ujęty półpostaciowo, w trzech czwartych zwrócony w prawo. Jego twarz jest owalna o delikatnych, młodzieńczych rysach. Włosy ma krótkie, ciemnobrązowe, z wyciętą tonsurą. Święty jest ubrany w brązowy habit franciszkański. W lewej dłoni trzyma białą lilię, prawą podtrzymuje Dzieciątko Jezus. Trzymany na ręku Jezus ukazany w pozycji siedzącej, w trzech czwartych, zwrócony w lewo. Jego głowa jest odchylona do tyłu, wzrok skierowany w stronę twarzy świętego. Twarz ma owalną o delikatnych rysach, włosy jasnobrązowe, krótkie i falowane. Jego biodra i częściowo nóżki przesłania biała pielucha. Lewą rączkę wspiera na podbródku świętego, prawą unosi na wysokości klatki piersiowej. Tło nieokreślone, brązowe, rozświetlone nimbami wokół głów postaci. Kolorystyka w ciepłej tonacji, nasycona, o delikatnym modelunku.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz utrzymany w tradycyjnym typie ikonograficznym. Nie wyróżnia się walorami artystycznymi, a jedynie poprawnością w modelowaniu postaci i ich proporcji.

Streszczenie

Obraz św. Antoniego Padewskiego powstał zapewne w drugiej połowie XIX wieku. Cechuje go tradycyjny typ ikonograficzny oraz poprawny modelunek postaci. Obraz jest dziełem raczej prowincjonalnego malarza.

Jak cytować?

Józef Skrabski , "Św. Antoni Padewski", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-antoni-padewski-24

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności