Portret księdza Andrzeja Bylicę

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Brzeszcze
Miejscowość
Brzeszcze
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Urbana
Miejsce przechowywania
zakrystia
Identyfikator
DZIELO/24013
Kategoria
obraz
Dookreślenie zabytku
Portret
Ilość
1
Czas powstania
lata trzydzieste XX wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 50,2 cm
wysokość – 68,3 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 45 cm
Szerokość bez ramy – 34 cm
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Portret księdza Andrzeja Bylicy, ekspozyta w Brzeszczach w latach 1877-1878 wykonano wraz z pozostałymi portretami zawieszonymi w zakrystii w latach trzydziestych XX wieku. Mniejszy formatowo portret został powiększony przy oprawie o drewniane wstawki, dzięki temu uzyskał rozmiar, jak wszystkie pozostałe wizerunki wiszące w zakrystii.

Opis

Obraz uzyskał kształt stojącego prostokąta, który został powiększony przez dodanie po bokach wstawek, umożliwiających jego oprawę w profilowaną, złoconą ramę, wiekszą niż sam portret. W centrum kompozycji ukazano na ciemnym tle w popiersiu duchownego w trzech czwartych zwróconego w lewo. Jest to starszy mężczyzna w okrągłych okularach w złoconych oprawkach, o pociągłej twarzy z wysokim czołem z widocznymi na twarzy zmarszczkami i siwiejącymi włosami zaczesanymi do tyłu odsłaniającymi prawe ucho. Ma wydatny nos i wargi. Ubrany jest w ciemnogranatową czamarę zapinaną rzędem filetowych guziczków widocznych z przodu. Spod niej widoczna jest biała koloratka w fioletowym pektorale. Na szyi widoczny jest fragment czerwonej wstęgi od dystynktorium. Pod portretem umieszczono tabliczkę z napisem "Ks(iądz) ANDRZEJ BYLICA / 1877-1878 / w Brzeszczach".

Zarys problematyki artystycznej

Portret księdza Andrzeja Bylicy stanowi przykład reprezentacyjnego wizerunku duszpasterza, jakie dość często wykonywano na przełomie XIX i XX wieku na terenie Galicji. Tradycja powstawania podobnych przedstawień była kontynuowana w następnych dziesięcioleciach. Wizerunek przynależy do ciekawego zespołu 12 portretów wykonanych zasadniczo w okresie międzywojennym i w latach sześćdziesiątych XX wieku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Literatura

S. Szyszka, Dzieje parafii Brzeszcze, Brzeszcze 1996, s. 99;
Kalendarium parafii św. Urbana w Brzeszczach wydane w 100. rocznicę jej erygowania, opr. T. Jankowska, B. Wąsik, J. Lachendro, Brzeszcze 2004, s. 18, 20.

Streszczenie

Portret księdza Andrzeja Bylicy, ekspozyta w Brzeszczach w latach 1877-1878, wykonano najprawdopodobniej wraz z kilkoma innymi portretami zawieszonymi w zakrystii w latach trzydziestych XX wieku.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Portret księdza Andrzeja Bylicę", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2022, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/portret-ksiedza-andrzeja-bylice

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności