Modlitwa Chrystusa w Ogrójcu

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
bocheński
Gmina
Łapanów
Miejscowość
Łapanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Niegowić
Parafia
Św. Bartłomieja Apostoła
Tagi
malarstwo XIX wieku
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza bocznego prawego
Identyfikator
DZIELO/03350
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
druga połowa XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz Modlitwy Chrystusa w Ogrójcu powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Został wtórnie wprawiony w pole zwieńczenia ołtarza bocznego.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem półkolistym nadwieszonym. W centrum kompozycji przedstawienie klęczącego Chrystusa zwróconego profilem w prawo, z opuszczoną głową oraz splecionymi dłońmi położonymi na kolanach. Twarz ma szczupłą, pociągłą, z dużym, prostym nosem, okrągłymi oczami skierowanymi w dół oraz pełnymi ustami, okoloną jasną, krótką brodą oraz jasnobrązowymi, falowanymi włosami opadającymi na plecy. Chrystus ubrany jest w jasnoczerwoną, długą tunikę oraz niebieski płaszcz narzucony na ramiona i plecy. Na stopach ma sandały. Przed postacią na obłoku unosi się uskrzydlona główka anielska z pateną i hostią na głowie. Za Chrystusem palma. Postać ukazana na tle pejzażu. Obraz ujęty profilowaną i złoconą ramą.

Zarys problematyki artystycznej

Modlitwa w Ogrójcu jest jednym z tematów pasyjnych. Została opisana w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza (Mt 26, 36-46; Mk 14, 32-42; Łk 22, 39-46). Po zakończeniu wieczerzy Chrystus razem z uczniami udał się na Górę Oliwną. Następnie zabierając Piotra, Jakuba i Jana odszedł do ogrodu (Getsemani) i oddalił się na modlitwę. Gdy Jezus powrócił do uczniów, zastał ich śpiącymi i powiedział – „Śpijcie więc i odpoczywajcie; oto nadeszła chwila i Syn Człowieczy będzie wydany w ręce grzeszników”. Modlitwa w Ogrójcu jako samodzielny temat pasyjny pojawiła się w XVI wieku. Wówczas ukazywana była w trzech planach, ze śpiącymi uczniami, modlącym się Chrystusem i nadchodzącym Judaszem z żołnierzami. W XVII wieku scenę zaczęto ukazywać w nocy, jako nokturn. W późniejszych przedstawieniach skupiono się na samej modlitwie Chrystusa, wyłączając ze sceny pozostałe postacie. Ten ostatni etap rozwoju przedstawienia miał za zadanie podkreślić osamotnienie Jezusa podczas modlitwy w Ogrójcu, będącą zapowiedzią jego opuszczenia podczas męki.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Krakelury, silne zabrudzenia warstwy malarskiej, płótno przedziurawione w dwóch miejscach.

Streszczenie

Obraz Modlitwy Chrystusa w Ogrójcu powstał prawdopodobnie w drugiej połowie XIX wieku. Został wtórnie wprawiony w pole zwieńczenia ołtarza bocznego. Modlitwa w Ogrójcu jest jednym z tematów pasyjnych. Została opisana w Ewangeliach Mateusza, Marka i Łukasza (Mt 26, 36-46; Mk 14, 32-42; Łk 22, 39-46).

Bibliografia

Dziubecki Tomasz , "Ikonografia Męki Chrystusa w nowożytnym malarstwie kościelnym w Polsce", Warszawa 1996

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Modlitwa Chrystusa w Ogrójcu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/modlitwa-chrystusa-w-ogrojcu-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności