Matka Boska z Dzieciątkiem

Pałac biskupi
DZIELO/19996
1965 rok
olej na desce, olej na blasze
szerokość – 59,5 cm
wysokość – 72,5 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 60 cm
Szerokość bez ramy – 47 cm
Paulina Kluz
Wszystkie prawa zastrzeżone

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem został namalowany przez Kaspra Pochwalskiego w 1965 roku na zlecenie krakowskiego Zgromadzenia Sióstr Prezentek. Siostry ofiarowały dzieło arcybiskupowi Karolowi Wojtyle 9 maja 1965 w podziękowaniu za koronację cudownego obrazu Matki Boskiej Świętojańskiej z kościoła św. Jana w Krakowie.

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum półpostać Marii, zwróconej w trzech czwartych w lewo, w prawej dłoni trzyma z przodu kwiat koniczyny, lewą ręką podtrzymuje na ramieniu Dzieciątko. Twarz ma owalną, o migdałowatych oczach, prostym, długim nosie i małych ustach. Ubrana jest w ciemnoczerwoną suknię, przewiązaną w talii oraz ciemnoniebieski maforion z żółtą podszewką i dekoracyjnym obszyciem, zarzucony na głowę i ramiona, zapięty pod szyją klamrą. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w prawo, z uniesioną głową, prawą dłoń unosi w geście błogosławieństwa, lewą przytrzymuje na kolanie księgę. Twarz ma trójkątną, o migdałowatych oczach, małych nosie i ustach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Ubrane jest w luźną, brązowo-zieloną tunikę. Postacie ukazane na brązowo-żółtym tle wypełnionym ornamentem roślinnym. Postacie mają aplikowane blaszane i malowane korony. Obraz ujęty profilowaną i złoconą ramą, dekorowaną ornamentem roślinnym. Na odwrocie deski inskrypcja: „J[ego] E[minencji] Najprzewielebniejszemu Księdzu Arcybiskupowi / DR KAROLOWI WOJTYLE / METROPOLICIE KRAKOWSKIEMU / Koronatorowi Cudownego Obrazu Matki Matki Bożej Świętojańskiej / z kościoła św. Jana w Krakowie / W HOŁDZIE SKŁADAJĄ / wdzięczne S.S. PREZENTKI. / KRAKÓW. 9 maja 1965 r. / kopiował Kasper Pochwalski / w kwietniu 1965”.

Obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem stanowi kopię wizerunku Matki Boskiej Świętojańskiej z kościoła św. Jana w Krakowie (pocz. XVI w.).

Zabrudzenia, ubytki w malaturze aplikowanych koron z blachy.

Paulina Kluz, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-45