Matka Boska z Dzieciątkiem

olej na płótnie
Maria Działo
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W centrum kompozycji ukazana Maria w półpostaci, delikatnie zwrócona w lewo, trzymająca na lewym ramieniu Dzieciątko Jezus, prawą dłonią na niego wskazująca. Twarz o delikatnych rysach, z długim nosem, małymi ustami i zaokrąglonymi łukami brwiowymi. Maria ubrana jest w czerwoną suknię z długimi rękawami oraz ciemnozielony płaszcz ze złotą lamówką, założony na głowę i otulający całą postać, z prawą połą przewieszoną przez lewą rękę, spięty pod szyją złotą kokardką. Dzieciątko ukazane w pozycji siedzącej, zwrócone trzy czwarte w prawo, w lewej rączce trzyma księgę, a prawą błogosławi. Twarz okrągła o dużymi nosie, okolona bujnymi, ciemnobrązowymi, kędzierzawymi włosami. Dzieciątko ubrane jest w długą, jasnoróżową sukienkę ze złotymi lamówkami. Karnacje postaci ciemne. Tło jednolite, szare. Rama drewniana, wypukła i złocona.

Dobry, pociemnienie warstwy malarskiej.

Obraz przedstawiający Matkę Boską z Dzieciątkiem, powstały w nieznanym warsztacie malarskim, prawdopodobnie w XVIII wieku. Zawieszony jest w aneksie przy prezbiterium.

Maria Działo, "Matka Boska z Dzieciątkiem", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-z-dzieciatkiem-32