Matka Boska Różańcowa

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
wadowicki
Gmina
Mucharz
Miejscowość
Mucharz
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Wadowice Południe
Parafia
Św. Wojciecha
Tagi
malarstwo XX wieku Matka Boska Różańcowa św. Dominik
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny lewy
Identyfikator
DZIELO/04475
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Domena Publiczna

Dzieje zabytku

Między 1980 a 2000 rokiem przeprowadzono prace konserwatorskie obrazu.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta z przedstawieniem Matki Boskiej Różańcowej ze św. Dominikiem. Nieznacznie na lewo od centrum kompozycji tronuje wśród obłoków Matka Boska z Dzieciątkiem na lewym kolanie, zwrócona lekko w lewo. Maria spogląda w dół, na świętego, ma owalną twarz o łagodnym wyrazie; duże oczy, wąski nos, zaróżowione policzki oraz małe usta rozciągnięte w przyjaznym uśmiechu. Prawą ręką podaje różaniec, lewą przytrzymuje Jezuska. Jest ubrana w czerwoną suknię o rękawach zwężających się poniżej łokcia, niebieski, podbity złotem płaszcz, który zakrywa jej plecy i nogi oraz biały welon zarzucony na głowę i przełożony przez dekolt za prawe ramię. Dzieciątko prawą rękę unosi w geście błogosławieństwa, lewą wyciąga w stronę świętego. Ma owalną twarz o pogodnym wyrazie otoczoną jasnymi loczkami. Święty Dominik klęczy na prawym kolanie zwrócony przodem do Marii, wznosi głowę, obiema rękami odbiera podawany mu różaniec. Ma małą twarz o ostrych rysach, tonsurę i siwiejące włosy; jest ubrany w habit dominikański. W lewym, dolnym rogu kompozycji siedzi trzymające bukiet róż putto, które spogląda na rozgrywającą się powyżej scenę. W prawym górnym rogu unoszą się na tle chmury dwie uskrzydlone główki anielskie. Tło wypełniają skłębione obłoki, między którymi widoczne są fragmenty niebieskiego nieba. Obraz ujęty w prostokątną, profilowaną, złoconą ramę.

Zarys problematyki artystycznej

Wizerunki Matki Boskiej Różańcowej pojawiły się w sztuce w okresie rozpowszechniania się ustalonej formy modlitwy. Pierwsze bractwo różańcowe powstało przy klasztorze dominikańskim w Kolonii w końcu XV wieku, a św. Dominika uznano po latach za pierwszego krzewiciela różańca maryjnego. Powstające coraz powszechniej bractwa różańcowe i potrzeba istnienia osobnych, brackich ołtarzy, spowodowała pojawienie się na terenie Niemiec pierwszych obrazów różańcowych, które do Rzeczypospolitej przywędrowały w pierwszej połowie XVI wieku.
Obecny w bocznym ołtarzu typ przedstawienia, w którym Matka Boska przekazuje różaniec św. Dominikowi, założycielowi zakonu dominikanów wykształcił się w sztuce włoskiej na przełomie XVI i XVII wieku. Scena nawiązuje do treści legendy, według której w 1212 roku na wyspie Albi, w klasztorze Prouille św. Dominikowi ukazała się Matka Boska i podarowała mu różaniec oraz zachęciła go do odmawiania modlitwy na cześć tajemnic radosnych, bolesnych i chwalebnych jej życia. Jedno z najstarszych polskich przedstawień tego typu znajduje się w kaplicy różańcowej przy dominikańskim kościele św. Jacka i św. Doroty w Piotrkowie Trybunalskim.
Obraz jest przykładem malarstwa religijnego XX wieku, wykazującego m.in. tendencję do realistycznego odwzorowania ciała ludzkiego oraz konstruowania scen osadzonych w ponadczasowej przestrzeni.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Między 1980 a 2000 rokiem przeprowadzono prace konserwatorskie obrazu.

Streszczenie

Obraz przedstawiający Matkę Boską Różańcową ze św. Dominikiem umieszczony w bocznym ołtarzu został namalowany w XX wieku i wykazuje wiele cech malarstwa tego okresu. Opiera się na wzorze ikonograficznym wykształconym na przełomie XVI i XVII wieku.

Bibliografia

Moisan-Jablonski Christine, "Matka Boska Różańcowa" , [w:] "Maryja. Orędowniczka wiernych" , Warszawa 1987 , s. 44-94
Woźniak Hieronim, "Koziniec 1540-2000. Gmina Mucharz: zarys dziejów Kozińca, Mucharza, Świnnej Poręby, Jaszczurowej, Skawiec i Zagórza", Koziniec 2000

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Matka Boska Różańcowa", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-rozancowa-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności