Matka Boska Niepokalanie Poczęta

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Brzeszcze
Miejscowość
Jawiszowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Dekanat
Osiek
Parafia
Św. Marcina
Miejsce przechowywania
nawa główna
Identyfikator
DZIELO/13060
Kategoria
feretron
Ilość
1
Czas powstania
koniec XVIII wieku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Małopolska
Technika i materiał
drewno, polichromowanie, złocenie, srebrzenie, techniki snycerskie
Wymiary podstawowe
szerokość – 68 cm
wysokość – 140 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość figury – 75 cm
Szerokość figury – 29 cm
Wymiar podstawy – szerokość 75,5 cm, wys. 18,5 cm, głębokość 59 cm
Autor noty katalogowej
ks. Szymon Tracz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Feretron został wykonany dla uświetnienia procesji w kościele parafialnym w Jawiszowicach pod koniec XVIII wieku.

Opis

Feretron składa się z wolnostojącej, pełnoplastycznej rzeźby Matki Boskiej Niepokalanej stojącej na postumencie oraz fazowanym i profilowanym cokole, ponad którą wznosi się baldachim wsparty na czterech, spiętrzonych esowato wygiętych i srebrzonych zdwojonych wolutach. Woluty zdobią stylizowane, złocone palmety oraz rzeźbione, uskrzydlone główki aniołków, umieszczone na ich łączeniu, a także przy płaskim baldachimie, na którym spoczywa drewniana poduszka z koroną zamknietą. Całopostaciowa figura Marii ujęta została frontalnie w lekkim kontrapoście z modlitewnie złożonymi rękami uniesionymi na wysokości piersi. Niepokalana prawą stopę wspiera o srebrny półksiężyc leżący na złotym globie, opleciony srebrnym wężem, który w paszczy trzyma jabłko. Jej głowa o owalnej twarzy, długiej szyi i jasnej karnacji oraz rumianych policzkach, drobnym nosie i wydatnych ustach jest nieznacznie odchylona w prawo. Długie, brązowe włosy opadają na jej plecy, odsłaniając uszy. Wokół głowy znajduje się druciany nimb podtrzymujący siedem złoconych gwiazd. Podniebie baldachimu ozdobiono płaskorzeźbionym, srebrzonym i złoconym wyobrażeniem gołębicy Ducha Świętego na tle promieni. Twarze uskrzydlonych aniołków na podporach baldachimu charakteryzują się jasną karnacją, wysokimi czołami, okrągłymi i pulchnymi policzkami oraz wydatnymi ustami. Ich głowy otaczają krótkie, brązowe włosy. Na szczycie baldachimu ustawiono rzeźbioną i srebrzoną poduszkę dekorowaną złocistym galonem i chwostami na rogach. Spoczywa na niej drewniana i złocona korona zamknięta.

Zarys problematyki artystycznej

Niezwykle dekoracyjny jawiszowicki feretron z wizerunkiem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny reprezentuje liczną grupę podobnych zachowanych sprzętów procesyjnych w tej części Małopolski, spośród których na szczególną uwagę zasługuje finezyjnie rzeźbiony feretronik z wizerunkiem Niepokalanej z drugiej połowy XVIII wieku w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach na Żywiecczyźnie. Pod względem ikonograficznym wyobrażenie Niepokalanej wyrasta z barokowej kompozycji, która została powtórzona w obrazie z tym samym tematem w prawym ołtarzu bocznym w Jawiszowicach z końca XIX wieku, wiązanym z twórczością Antoniego Flaszy Starszego z Hecznarowic. Z kolei baldachim feretronu, na wskroś wpisany w stylistykę baroku poprzez kształt korony spoczywającej na poduszce, zdaje się zapowiadać nurt wczesnego klasycyzmu obecnego w tym czasie w dekoracjach pogranicza śląsko-małopolskiego.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Widoczne zatarcia i zabrudzenia. Ostatnią konserwację feretronu przeprowadzili Dorota i Bogusław Krówkowie z Krakowa w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku.

Literatura

Katalog zabytków sztuki w Polsce, t. 1, Województwo krakowskie, red. J. Szablowski, Warszawa 1953, s. 14;
Sz. Tracz, Niebiański splendor. Opowieść o drewnianym kościele Św. Andrzeja Apostoła z 1. poł. XVI w. w Gilowicach, Kraków-Gilowice 2007, s. 110, il. s. 97.
R. Kalinowski, Ecclesia Sancti Martini Jawiszowice, Kraków 2017, s. 84, il. s. 86.

Streszczenie

Niezwykle dekoracyjny jawiszowicki feretron z wizerunkiem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z końca XVIII wieku reprezentuje liczną grupę podobnych zachowanych sprzętów procesyjnych w tej części Małopolski, spośród których na szczególną uwagę zasługuje finezyjnie rzeźbiony feretronik z wizerunkiem Niepokalanej z pierwszej połowy XVIII wieku w kościele parafialnym pw. św. Andrzeja Apostoła w Gilowicach na Żywiecczyźnie.

Jak cytować?

ks. Szymon Tracz, "Matka Boska Niepokalanie Poczęta", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-niepokalanie-poczeta-30

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności