W inwentarzu z 1754 roku, w części, gdzie opisano wyposażenie ówczesnej świątyni w Podstolicach, wymienione są 4 ołtarze, w tym 3 boczne – jeden z cudownym wizerunkiem Boskiej Łaskawej, drugi („lewy”) poświęcony Matce Boskiej Niepokalanie Poczętej „sprawiony do kościoła w pierwszej połowie XVIII wieku” oraz trzeci („prawy”): „na mensie tego był postawiony drewniany rzeźbiony krucyfiks”. W 1846 roku jeden z ołtarzy bocznych został pozłocony sumptem Jakuba Burmera z Podstolic. Dwa z wymienionych retabulów zostały przeniesione do nowo wzniesionej w 1870 roku świątyni. Można przypuszczać, iż omawiane retabulum w powyższym ołtarzu zostało opisane, jako prawe, zwierające wizerunek Jezusa Ukrzyżowanego.
Całopostaciowa, lekko ścięta z tyłu figura Matki Boskiej Bolesnej zwróconej na wprost i stojącej w wydatnym kontrapoście. Sylwetka ciała esowato wygięta, tułów i głowa odchylone do tyłu. Głowa uniesiona, mocno zwrócona w lewą stronę. Owalna twarz o łagodnych rysach, oczy niewielkie, usta rozchylone. Maria ubrana w długą, złoconą suknię oraz złocony płaszcz okrywający głowę, zawinięty wokół lewego ramienia. Prawa ręka lekko uniesiona, lewa podtrzymująca na piersi połę płaszcza. Karnacja ciała w jasnokremowym odcieniu.
Dobry.
Paulina Chełmecka, "Matka Boska Bolesna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-bolesna-13