Matka Boska Anielska

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Mogilany
Miejscowość
Gaj
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Mogilany
Parafia
Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny
Tagi
malarstwo XX wieku Matka Boska Anielska
Miejsce przechowywania
zwieńczenie ołtarza głównego
Identyfikator
DZIELO/01281
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
1998 rok
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Wszystkie prawa zastrzeżone

Dzieje zabytku

W 1998 roku ołtarz główny był w konserwacji wykonywanej przez państwa Kusiów. Obraz Matki Boskiej Anielskiej namalowała Aleksandra Adamska-Kuś i podarowała go do kościoła. Dnia 24 września tego roku umieszczono go w zwieńczeniu ołtarza głównego.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum na obłokach ukazana siedząca Maria, zwrócona w trzech czwartych w lewo, prawą rękę opiera na obłoku, lewą obejmuje Dzieciątko siedzące na jej kolanach. Twarz ma okrągłą, o migdałowatych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną brązowymi włosami, opadającymi na ramiona. Ubrana jest w ciemnoróżową suknię oraz niebieski płaszcz zarzucony na ramiona i nogi, na głowie ma żółty welon. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo, unosi wysoko prawą rękę w geście błogosławieństwa. Twarz ma okrągłą, o pełnych policzkach i delikatnych rysach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Ukazane jest jako nagie, o pulchnym ciele. Nad głową Marii dwa putta podtrzymują otwartą koronę. W dolnej części obrazu trzy putta pośród obłoków trzymające kwiaty i wieńce, z których sypią płatki. Postacie ukazane na tle pierzastych chmur, żółto-brązowych w górnej części i niebiesko-szarych w dolnej części obrazu. W lewym dolnym rogu obrazu sygnatura „A(leksandra) Adamska-Kuś”.

Zarys problematyki artystycznej

Dzieło jest kopią fragmentu obrazu Guida Reniego „Madonna tronująca ze świętymi” (1631-1632), który znajduje się obecnie w Pinacoteca Nazionale w Bolonii. Według źródeł Aleksandra Adamska-Kuś opierała się na dziele z Galerii Porczyńskich w Warszawie (Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II), w której zgromadzono kopie dzieł europejskich. Autorka wiernie oddała kompozycję pierwowzoru, jakkolwiek zastosowała znacznie intensywniejszą kolorystykę. Dzieło nosi również jej indywidualne cechy stylowe.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz Matki Boskiej Anielskiej namalowała Aleksandra Adamska-Kuś w 1998 roku i podarowała go do kościoła w Gaju. 24 września tego roku umieszczono go w zwieńczeniu ołtarza głównego. Dzieło jest kopią fragmentu obrazu Guida Reniego „Madonna tronująca ze świętymi” (1631-1632), który znajduje się obecnie w Pinacoteca Nazionale w Bolonii.

Bibliografia

Wiecheć Władysław, "Parafia Matki Bożej w Gaju", Kraków 2001

Jak cytować?

Paulina Kluz , "Matka Boska Anielska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-anielska-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności