W 1998 roku ołtarz główny był w konserwacji wykonywanej przez państwa Kusiów. Obraz Matki Boskiej Anielskiej namalowała Aleksandra Adamska-Kuś i podarowała go do kościoła. Dnia 24 września tego roku umieszczono go w zwieńczeniu ołtarza głównego.
Obraz w formie stojącego prostokąta. W centrum na obłokach ukazana siedząca Maria, zwrócona w trzech czwartych w lewo, prawą rękę opiera na obłoku, lewą obejmuje Dzieciątko siedzące na jej kolanach. Twarz ma okrągłą, o migdałowatych oczach, prostym nosie i małych ustach, okoloną brązowymi włosami, opadającymi na ramiona. Ubrana jest w ciemnoróżową suknię oraz niebieski płaszcz zarzucony na ramiona i nogi, na głowie ma żółty welon. Dzieciątko w pozycji siedzącej, zwrócone w trzech czwartych w lewo, unosi wysoko prawą rękę w geście błogosławieństwa. Twarz ma okrągłą, o pełnych policzkach i delikatnych rysach, okoloną krótkimi, brązowymi włosami. Ukazane jest jako nagie, o pulchnym ciele. Nad głową Marii dwa putta podtrzymują otwartą koronę. W dolnej części obrazu trzy putta pośród obłoków trzymające kwiaty i wieńce, z których sypią płatki. Postacie ukazane na tle pierzastych chmur, żółto-brązowych w górnej części i niebiesko-szarych w dolnej części obrazu. W lewym dolnym rogu obrazu sygnatura „A(leksandra) Adamska-Kuś”.
Dzieło jest kopią fragmentu obrazu Guida Reniego „Madonna tronująca ze świętymi” (1631-1632), który znajduje się obecnie w Pinacoteca Nazionale w Bolonii. Według źródeł Aleksandra Adamska-Kuś opierała się na dziele z Galerii Porczyńskich w Warszawie (Muzeum Kolekcji im. Jana Pawła II), w której zgromadzono kopie dzieł europejskich. Autorka wiernie oddała kompozycję pierwowzoru, jakkolwiek zastosowała znacznie intensywniejszą kolorystykę. Dzieło nosi również jej indywidualne cechy stylowe.
Dobry.
Obraz Matki Boskiej Anielskiej namalowała Aleksandra Adamska-Kuś w 1998 roku i podarowała go do kościoła w Gaju. 24 września tego roku umieszczono go w zwieńczeniu ołtarza głównego. Dzieło jest kopią fragmentu obrazu Guida Reniego „Madonna tronująca ze świętymi” (1631-1632), który znajduje się obecnie w Pinacoteca Nazionale w Bolonii.
Paulina Kluz , "Matka Boska Anielska", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-anielska-2