Dzieje zabytku nie są znane.
Kropielnica wmurowana w posadzkę. Trzon złożony z trzech, ustawionych na sobie fragmentów kamienia, dwa dolne są w niewielkim stopniu obrobione, górny złożony mniejszego i większego wałka, fakturowany. Czara o zarysie koła, wysoka, fakturowana. Kropielnica w kolorze piaskowca, a którego została wykonana, ubytki uzupełniono szarą zaprawą.
Kropielnica to zbiornik na wodę święconą umieszczany w przedsionku kościoła, najczęściej w kruchcie. Może być wmurowana w ścianę lub jak w tym przypadku – wolnostojąca. Kropielnice wykonywane bywają z kamienia naturalnego lub sztucznego. Omawiane naczynie powstało być może w końcu XVIII wieku. Nie wyróżnia się na tle szeregu podobnych zabytków, dlatego trudno jest określić dokładny czas jego powstania i pochodzenie.
Dużo ubytków uzupełnionych zaprawą.
Kropielnica w kościele w Trzebuni została wykonana być może w końcu XVIII wieku. Nie wyróżnia się na tle szeregu podobnych zabytków, dlatego trudno jest określić dokładny czas jej powstania i pochodzenie.
Agata Felczyńska , "Kropielnica", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/kropielnica-20