Jezu Ufam Tobie

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
krakowski
Gmina
Wielka Wieś
Miejscowość
Modlnica
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Bolechowice
Parafia
Parafia Św. Wojciecha i Matki Boskiej Bolesnej
Miejsce przechowywania
prawy ołtarz boczny
Identyfikator
DZIELO/13266
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
czwarta ćwierć XX wieku
Technika i materiał
płótno naklejone na deskę; olejna na płótnie
Autor noty katalogowej
Andrzej Włodarek
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Obraz sprawiony i umieszczony w ołtarzu bocznym w związku z rozwojem kultu Miłosierdzia Bożego i siostry Faustyny Kowalskiej.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego pięcioma bokami z ośmioboku. W centrum postać Chrystusa zwróconego en face, prawą ręką dotyka rany na piersi, lewą unosi w geście błogosławieństwa. Ubrany w białą szatę o szerokich rękawach, przepasaną w talii. Z boku wydobywają się wiązki promieni. Postać stoi na podłodze. Tło abstrakcyjne. U spodu obrazu aplikowana banderola z napisem: JEZU UFAM TOBIE.

Zarys problematyki artystycznej

Kopia czczonego obrazu namalowanego przez Adolfa Hyłę, według wizji siostry Faustyny Kowalskiej kanonizowanej w 2000 roku.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Obraz namalowany olejno na płótnie, w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego wielobocznie, kopia czczonego w sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnkach obrazu Adolfa Hyły, namalowanego 1944 roku według wizji siostry Faustyny Kowalskiej, kanonizowanej w 2000 roku. Kopia namalowana w 4. ćwierci XX wieku przez nieznanego malarza.

Jak cytować?

Andrzej Włodarek, "Jezu Ufam Tobie", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/jezu-ufam-tobie-3

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności