Obraz sprawiony do kościoła.
Obraz w kształcie stojącego prostokąta, w drewnianej profilowanej ramie, z przedstawieniem Matki Boskiej Bolesnej w ujęciu do kolan, zwróconej w trzech czwartych w lewo, z głową skierowaną w prawo i twarzą i wzrokiem zwróconymi ku górze, skąd pada światło. Maria przedstawiona jako starsza kobieta o masywnej, muskularnej szyi, z nabrzmiałą twarzą opuchniętą od płaczu, dużym nosem, podniesionymi ku górze wewnętrznymi kącikami oczu i nabrzmiałymi wargami. Siedzi lub stoi z rękami ugiętymi w łokciach i rozłożonymi na boki otwartymi dłońmi w sugestywnym geście bólu i rozpaczy. Ubrana w luźną jasną suknię z długimi, szerokimi rękawami. Na głowie beżowa chusta spływająca na ramiona, której koniec przerzucony przez pierś. Okryta granatową draperią narzuconą na głowę, prawe ramię, przerzuconą przez przód postaci na lewe przedramię i spływającą ukośnie w dół, okrywając lewy bok i uda Marii. W prawą pierś Marii wbity ukośnie miecz o złotej rękojeści i jelcu. Wokół głowy nimb z drobnych złotych promieni. Tło ciemne, monochromatyczne. Karnacje i draperie malowane światłocieniowo, kształtowane światłem padającym ukośnie z góry.
Obraz namalowany według wzoru graficznego lub malarskiego.
Dobry.
Obraz malowany olejno na płótnie, w profilowanej ramie, z przedstawieniem Matki Boskiej Bolesnej. Dzieło nieokreślonego malarza małopolskiego z XVIII wieku.
Andrzej Włodarek, "Matka Boska Bolesna", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2025, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/matka-boska-bolesna-11