Epitafium Wiktorii z Klosów Mieroszowskiej

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
chrzanowski
Gmina
Chrzanów
Miejscowość
Chrzanów
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Mikołaja
Kościół
Św. Mikołaja
Miejsce przechowywania
kościół
Identyfikator
DZIELO/14892
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1829 roku
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, ryty, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 75 cm
wysokość – 210 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium Wiktorii z Klosów Mieroszowskiej, żony Jana Mieroszewskiego, właścicieli dóbr chrzanowskich od 1822 roku, zostało ufundowane przez dzieci.

Opis

Epitafium na wysokim cokole posadowionym na dwustopniowej podstawie, ujęte wielobocznymi wieżyczkami z cokołami i wielobocznymi pierścieniami, zakończone profilowanym gzymsem w kształcie nadwieszonego trójkąta z krzyżem o czterobocznie zamkniętych ramionach. Pośrodku prostokątna płycina zakończona łukiem ostrym, z wpisanym w nią maswerkiem, a w niej inskrypcja „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / WIKTORYI / Z / KLOSÓW / MIEROSZOWSKIEJ / ur(odzonej) 17. Grudnia 1789 r(oku) / zm[arłej] 29. Maja, 1829. r(oku) / pomnik ten postawiły / Dzieci”. Na postumencie dwie szrafowane tarcze pod wspólną koroną z godłami herbu Ślepowron Mieroszowskich i herbu własnego rodziny Klose (pod błękitną głowicą z trzema gwiazdami wspięty lew drapiący pień drzewa) oraz banderola z dewizą „AMOR PATRIAE NOSTRA LEX”.

Zarys problematyki artystycznej

Okazałych rozmiarów epitafium otrzymało formę neogotycką dzięki użyciu wielobocznych wieżyczek oraz maswerku. Tego rodzaju formy były popularne nie tylko w krakowskich warsztatach kamieniarskich, korzystających z łomów marmuru w Dębniku, ale również w bliższych Chrzanowa Krzeszowicach, gdzie powstało kilka warsztatów wyspecjalizowanych w wykonywaniu pomników nagrobnych i epitafiów.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Dobry.

Streszczenie

Epitafium Wiktorii z Klosów Mieroszowskiej powstało po 1829 roku. Nieznany kamieniarz nadał mu formy neogotyckie.

Jak cytować?

Józef Skrabski , "Epitafium Wiktorii z Klosów Mieroszowskiej", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-wiktorii-z-klosow-mieroszowskiej

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności