Epitafium zasłużonego lekarza i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Sebastiana Girtlera ufundowane zostało przez jego dzieci.
Epitafium w kształcie stojącego prostokąta, z niszą ujętą laskowaniem przechodzącym w podwójny, profilowany łuk, nad którym łuk kotarowy z krzyżującymi się laskowaniami, ozdobiony kwiatonami i zwieńczony krzyżem; nad łukiem rząd ślepych maswerków. Część środkowa z prostokątną tablicą z inskrypcją „SEBASTYAN GIRTLER / FILOZOFII I MEDYCYNY DOKTOR / W UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM / PROFESSOR, DZIEKAN_REKTOR / TOWARZYSTWA NAUKOWEGO / PREZES_SENATOR / RZECZYPOSPOLITEJ KRAKOWSKIEJ / *1767 +1833 / KU PAMIĘCI WIELOLETNICH USŁUG W ZAWO/DZIE URZĘDOWANIA I NAUCZYCIELSTWA / PUBLICZNEGO POŁOŻONYCH, POMNIK TEN / W ŻALU POGRĄŻONE DZIECI NAJLEPSZEMU / POŚWIĘCAJĄ OJCU”. W prawym dolnym rogu sygnatura „E(dward) Stehlik.”
Epitafium jest dziełem nawiązującym do form późnogotyckich portali łączących motyw krzyżujących się laskowań, kwiatonów i maswerków. Tego rodzaju dzieła wymagały znacznie większego nakładu pracy, stąd stanowią rzadkość zarówno w twórczości Stehlika, jak i innych kamieniarzy działających w krakowskim ośrodku artystycznym lub dębnickim ośrodku kamieniarskim. Podobne epitafium wykonał Ferdynand Kuhn – epitafium Tomasza Chromego i Anieli z Sepperów Chromej w kościele św. Klemensa w Wieliczce (ok. 1849) oraz nieznany kamieniarz – epitafium Nikodema Felicjana Bętkowskiego w tym samym kościele (1864).
Epitafium Sebastiana Girtlera, lekarza, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika Hugona Kołłątaja, ufundowały jego dzieci. Autorem utrzymanego w formach neogotyckich dzieła był krakowski kamieniarz Edward Stehlik.
Józef Skrabski, "Epitafium Sebastiana Girtlera", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-sebastiana-girtlera