Epitafium Sebastiana Girtlera

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
Kraków
Gmina
Kraków
Miejscowość
Kraków
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Parafia
Św. Anny
Kościół
Św. Anny
Tagi
Girtler Sebastian
Identyfikator
DZIELO/21064
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1833 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
marmur dębnicki, kuty, ryty, złocony
Wymiary podstawowe
szerokość – 81 cm
wysokość – 157 cm
Autor noty katalogowej
Józef Skrabski
Uznanie autorstwa 4.0

Dzieje zabytku

Epitafium zasłużonego lekarza i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego Sebastiana Girtlera ufundowane zostało przez jego dzieci.

Opis

Epitafium w kształcie stojącego prostokąta, z niszą ujętą laskowaniem przechodzącym w podwójny, profilowany łuk, nad którym łuk kotarowy z krzyżującymi się laskowaniami, ozdobiony kwiatonami i zwieńczony krzyżem; nad łukiem rząd ślepych maswerków. Część środkowa z prostokątną tablicą z inskrypcją „SEBASTYAN GIRTLER / FILOZOFII I MEDYCYNY DOKTOR / W UNIWERSYTECIE JAGIELLOŃSKIM / PROFESSOR, DZIEKAN_REKTOR / TOWARZYSTWA NAUKOWEGO / PREZES_SENATOR / RZECZYPOSPOLITEJ KRAKOWSKIEJ / *1767 +1833 / KU PAMIĘCI WIELOLETNICH USŁUG W ZAWO/DZIE URZĘDOWANIA I NAUCZYCIELSTWA / PUBLICZNEGO POŁOŻONYCH, POMNIK TEN / W ŻALU POGRĄŻONE DZIECI NAJLEPSZEMU / POŚWIĘCAJĄ OJCU”. W prawym dolnym rogu sygnatura „E(dward) Stehlik.”

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium jest dziełem nawiązującym do form późnogotyckich portali łączących motyw krzyżujących się laskowań, kwiatonów i maswerków. Tego rodzaju dzieła wymagały znacznie większego nakładu pracy, stąd stanowią rzadkość zarówno w twórczości Stehlika, jak i innych kamieniarzy działających w krakowskim ośrodku artystycznym lub dębnickim ośrodku kamieniarskim. Podobne epitafium wykonał Ferdynand Kuhn – epitafium Tomasza Chromego i Anieli z Sepperów Chromej w kościele św. Klemensa w Wieliczce (ok. 1849) oraz nieznany kamieniarz – epitafium Nikodema Felicjana Bętkowskiego w tym samym kościele (1864).

Streszczenie

Epitafium Sebastiana Girtlera, lekarza, rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego, współpracownika Hugona Kołłątaja, ufundowały jego dzieci. Autorem utrzymanego w formach neogotyckich dzieła był krakowski kamieniarz Edward Stehlik.

Jak cytować?

Józef Skrabski, "Epitafium Sebastiana Girtlera", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-sebastiana-girtlera

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności