Epitafium księdza Walentego Mastelskiego

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
oświęcimski
Gmina
Kęty
Miejscowość
Kęty
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Bielsko-Żywiecka
Parafia
Św. Małgorzaty i św. Katarzyny
Miejsce przechowywania
filar pierwszego przęsła nawy bocznej północnej (lewej)
Identyfikator
DZIELO/23744
Kategoria
płyta nagrobna
Ilość
1
Czas powstania
po 1881 roku
Miejsce (państwo, miasto, region geograficzny)
Kraków
Technika i materiał
sztuczny kamień; kucie, rycie, złocenie; drewno, cięcie, polichromowane
Wymiary podstawowe
szerokość – 98 cm
wysokość – 83 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: 62 cm wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Paulina Chełmecka
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0

Dzieje zabytku

Tablica epitafijna powstała po 1881 roku.

Opis

Tablica epitafijna w kształcie leżącego prostokąta zamkniętego nadwieszonym łukiem odcinkowym, ujęta prostym, drewnianym obramieniem z uszakami malowanym na czarno, na osi, w dolnej części zdobionym dekoracyjnym podwieszeniem przypominającym uproszczoną formę stykających się wolut. Dodatkowo tablica epitafium ujęta jest malowanym, złotym obramieniem z motywem lilijki w zwieńczeniu, krzyżami w narożach górnych oraz palmetkami w narożach dolnych. Pośrodku tablicy złocona inskrypcja w języku polskim „D(EO) O(PTIMO) M(AXIMO) / X(iądz) Walenty Mastelski / wikaryusz / ur(odzony) w Krzeczowie d(nia) 17./1. r(oku) 1847 / po 6 letniej gorliwej pracy kapłanskiej / zasnął w Panu d(nia) 8./5. r(oku) 1881. / Pokoj jego duszy!”.

Zarys problematyki artystycznej

Epitafium wykonane zostało przez nieznanego z nazwiska i imienia kamieniarza, swoją stosunkowo prostą formą nawiązuje do dzieł z początku XVII wieku, jakie powstawały w warsztatach kamieniarskich w Krakowie i Dębniku, charakteryzujących się motywami ujmujących naroża uszaków oraz dekoracją górnej i dolnej krawędzi w formie stykających się wolut.
Tablica epitafijna upamiętnia osobę księdza Walentego Mastleskiego, zmarłego w wieku 34 lat kęckiego wikariusza. Urodzony w Krzeczowie ksiądz Mastelski związany był najprawdopodobniej z tamtejszą rodziną Mastelskich, z której wywodziło się wielu duchownych archidiecezji krakowskiej m.in. trzej bracia, synowie Jana i Zofii Mastelów: ksiądz Wojciech Mastelski (1756-ok. 1825) proboszcz m.in. w Wysocicach i Minodze, ksiądz Józef Mastelski (1763-1839) dziekan lelowski, darczyńca kościoła parafialnego w rodzinnej miejscowości, ksiądz Stanisław Mastelski oraz syn brata Jana Mastelskiego, ksiądz Jan Mastelski (1782-1849) profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prepozyt kapituły Wszystkich Świętych w Krakowie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Stan zachowania dobry.

Streszczenie

Jedno z epitafiów znajdujących sie w kościele parafialnym w Kętach upamiętnia młodego wikariusza, księdza Walentego Mastelskiego, przez sześć lat posługującego w miejscowej parafii. Forma tablicy epitafijnej nawiazuje do wzorów często stosowanych w kamieniarstwie małopolskim pierwszej połowy XVII wieku.

Jak cytować?

Paulina Chełmecka, "Epitafium księdza Walentego Mastelskiego ", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/epitafium-ksiedza-walentego-mastelskiego

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności