Złożenie do grobu

Województwo
ŚLĄSKIE
Powiat
żywiecki
Gmina
Ślemień
Miejscowość
Ślemień
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Narodzenia św. Jana Chrzciciela
Identyfikator
DZIELO/23611
Kategoria
obraz
Dookreślenie zabytku
Stacje drogi krzyżowej
Ilość
1
Czas powstania
około połowy XIX wieku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 105 cm
wysokość – 170 cm
Inne wymiary – wysokoscBezRamy: 130 cm wysokoscFigury: szerkoscBezRamy: 85 cm szerokoscFigury: wymiarPodstawy: srednica: srednicaCzary: szerokoscRam:
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Stacje drogi krzyżowej zostały namalowane w drugiej połowie XIX wieku i poddane konserwacji po roku 2000.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem pełnym jest jedną z 14 stacji drogi krzyżowej. Przedstawia scenę złożenia martwego ciała Jezusa do grobu. Większość kompozycji zajmuje grupa postaci. W centrum widoczne bezwładne ciało Jezusa podtrzymywane przez dwóch starszych mężczyzn. Głowa opada na pierś, prawa ręka oraz podudzia ze śladami po gwoździach zwisają bezwładnie. Biodra przewiązane perizonium, ciało podtrzymywane na białej tkaninie. Trzymający ciało mężczyzna po prawej stronie jest ubrany w białą tunikę, czerwoną suknię i zielony płaszcz związany na lewym barku, na głowie ma żółtą czapkę. Starzec po lewej w fioletową tunikę i okrywający niemal całe ciało żółty płaszcz. Za nimi w tle cztery kolejne postacie. W centrum Maria ze św. Janem, zwróceni do siebie głowami, pogrążeni w żalu. Maria z czerwonej sukni, niebieskim płaszczu i białym welonie. Jan w czerwonej sukni i zielonym płaszczu, z rozpuszczonymi, długimi włosami. Po ich lewej stronie św. Maria Magdalena ociera łzy swoim pomarańczowym płaszczem, pod spodem ma czerwoną suknię, w lewej ręce trzyma naczynie z olejem. Po prawej stronie, przed nimi młody mężczyzna z pochodnią pierwszy wchodzi do groty, w której ma zostać złożone ciało. Obraz oprawiony w drewnianą ramę z uszakami w dolnych narożach i o profilu wklęsło-wypukłym w partii łuku, z numerem stacji w górnej części; zwieńczoną krzyżykiem. Profile ramy są złocone, wnętrze w kolorze ciemnożółtym.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

W XXI wieku prace konserwatorskie przeprowadziły zakłady: Konserwacja Zabytków Sabina Szkodlarska z Zabierzowa oraz Beata Kowalczyk Konserwacja Dzieł Sztuki z Krakowa.

Streszczenie

Obraz z przedstawieniem Złożenia do grobu jest jedną ze stacji drogi krzyżowej przechowywanej w ślemeńskim kościele. Powstał w drugiej połowie XIX wieku i nosi cechy malarstwa swego czasu.

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Złożenie do grobu", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/zlozenie-do-grobu-2

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności