Św. Stanisław Kostka

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
myślenicki
Gmina
Myślenice
Miejscowość
Trzemeśnia
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Myślenice
Parafia
Parafia św. Klemensa
Tagi
malarstwo XIX wieku ornament akantowy
Miejsce przechowywania
plebania
Identyfikator
DZIELO/17245
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
obraz: XIX wiek; rama: około 1700 roku
Technika i materiał
olej na płótnie
Wymiary podstawowe
szerokość – 69,5 cm
wysokość – 87 cm
Wymiary szczegółowe
Wysokość bez ramy – 60 cm
Szerokość bez ramy – 41 cm
Autor noty katalogowej
Paulina Kluz
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Obraz św. Stanisława Kostki powstał prawdopodobnie w XIX wieku. Został wtórnie umieszczony w akantowej ramie zapewne z około 1700 roku.

Opis

Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Stanisław Kostki ukazanego w półpostaci. Święty zwrócony jest w trzech czwartych w prawo, z dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma owalną, o pełnych policzkach, oczach skierowanych w górę, podniesionych brwiach, prostym nosie i pełnych ustach. Włosy ma ciemne, krótkie. Ubrany jest w czarną sutannę i płaszcz jezuicki. Święty został ukazany na brązowym tle, rozświetlonym wokół jego głowy. Obraz ujęty szeroką ramą wypełnioną pozłacanym, ażurowym suchym akantem.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz św. Stanisława Kostki z Trzemeśni w swobodny sposób nawiązuje do przedstawienia tego świętego z obrazu komunii anielskiej św. Stanisława Kostki, który znajduje się w ołtarzu w jego kaplicy w klasztorze przy kościele San Andrea al Quirinale w Rzymie. Za pierwowzorem powtórzono układ ciała świętego z przechyloną głową oraz charakterystycznie złożonymi dłońmi stykającymi się opuszkami palców, a także jego rysy twarzy z oczami skierowanymi w górę. Obraz z Trzemeśni pozbawiony jest jednak towarzyszących świętemu z Rzymu aniołów. Rzymski wizerunek Stanisława Kostki niezwykle często stanowił wzór dla innych, późniejszych przedstawień tego świętego, czego przykładem są obrazy w Zawoi, Łapszach Niżnych, Zebrzydowicach czy Staniątkach.
Stanisław Kostka pobierał nauki w Wiedniu, gdzie podczas choroby ukazała mu się Matka Boska z Dzieciątkiem, która dała mu polecenie, aby wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Święty uciekł z Wiednia i dotarł do Dylingi, później zaś wysłano go do Rzymu. Dopiero tam został przyjęty do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego, a niedługo po tym złożył śluby zakonne. Stanisław zmarł, mając zaledwie 18 lat. Przedstawiany jest jako młodzieniec w stroju jezuickim.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Obraz zabrudzony, drobne ubytki wzdłuż dolnej i bocznych krawędzi.

Streszczenie

Obraz św. Stanisława Kostki powstał prawdopodobnie w XIX wieku. Wizerunek z Trzemeśni w swobodny sposób nawiązuje do przedstawienia komunii anielskiej św. Stanisława Kostki, które znajduje się w ołtarzu w jego kaplicy w klasztorze przy kościele San Andrea al Quirinale w Rzymie. Święty przedstawiany jest jako młodzieniec w stroju jezuickim.

Bibliografia

Zaleski Wincenty, "Święci na każdy dzień", Warszawa 1989

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Paulina Kluz, "Św. Stanisław Kostka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-kostka-1

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności