Obraz św. Stanisława Kostki powstał prawdopodobnie w XIX wieku. Został wtórnie umieszczony w akantowej ramie zapewne z około 1700 roku.
Obraz w formie stojącego prostokąta z przedstawieniem św. Stanisław Kostki ukazanego w półpostaci. Święty zwrócony jest w trzech czwartych w prawo, z dłońmi złożonymi w geście modlitwy. Twarz ma owalną, o pełnych policzkach, oczach skierowanych w górę, podniesionych brwiach, prostym nosie i pełnych ustach. Włosy ma ciemne, krótkie. Ubrany jest w czarną sutannę i płaszcz jezuicki. Święty został ukazany na brązowym tle, rozświetlonym wokół jego głowy. Obraz ujęty szeroką ramą wypełnioną pozłacanym, ażurowym suchym akantem.
Obraz św. Stanisława Kostki z Trzemeśni w swobodny sposób nawiązuje do przedstawienia tego świętego z obrazu komunii anielskiej św. Stanisława Kostki, który znajduje się w ołtarzu w jego kaplicy w klasztorze przy kościele San Andrea al Quirinale w Rzymie. Za pierwowzorem powtórzono układ ciała świętego z przechyloną głową oraz charakterystycznie złożonymi dłońmi stykającymi się opuszkami palców, a także jego rysy twarzy z oczami skierowanymi w górę. Obraz z Trzemeśni pozbawiony jest jednak towarzyszących świętemu z Rzymu aniołów. Rzymski wizerunek Stanisława Kostki niezwykle często stanowił wzór dla innych, późniejszych przedstawień tego świętego, czego przykładem są obrazy w Zawoi, Łapszach Niżnych, Zebrzydowicach czy Staniątkach.
Stanisław Kostka pobierał nauki w Wiedniu, gdzie podczas choroby ukazała mu się Matka Boska z Dzieciątkiem, która dała mu polecenie, aby wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Święty uciekł z Wiednia i dotarł do Dylingi, później zaś wysłano go do Rzymu. Dopiero tam został przyjęty do nowicjatu Towarzystwa Jezusowego, a niedługo po tym złożył śluby zakonne. Stanisław zmarł, mając zaledwie 18 lat. Przedstawiany jest jako młodzieniec w stroju jezuickim.
Obraz zabrudzony, drobne ubytki wzdłuż dolnej i bocznych krawędzi.
Obraz św. Stanisława Kostki powstał prawdopodobnie w XIX wieku. Wizerunek z Trzemeśni w swobodny sposób nawiązuje do przedstawienia komunii anielskiej św. Stanisława Kostki, które znajduje się w ołtarzu w jego kaplicy w klasztorze przy kościele San Andrea al Quirinale w Rzymie. Święty przedstawiany jest jako młodzieniec w stroju jezuickim.
Paulina Kluz, "Św. Stanisław Kostka", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2023, źródło: https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-stanislaw-kostka-1