Św. Sebastian

Województwo
MAŁOPOLSKIE
Powiat
suski
Gmina
Stryszawa
Miejscowość
Lachowice
Metropolia
Krakowska
Diecezja
Krakowska
Dekanat
Sucha Beskidzka
Parafia
Św. Piotra i św. Pawła
Miejsce przechowywania
ołtarz boczny prawy
Identyfikator
DZIELO/03213
Kategoria
obraz
Ilość
1
Czas powstania
XVIII lub XIX wiek
Technika i materiał
olej na płótnie
Autor noty katalogowej
Agata Felczyńska
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Dzieje zabytku

Dzieje zabytku nie są znane.

Opis

Obraz w kształcie stojącego prostokąta zamkniętego łukiem nadwieszonym. W centrum kompozycji przedstawienie męczeństwa św. Sebastiana. Postać ukazana w dynamicznej, skomplikowanej pozie, z korpusem pochylonym do przodu, klęczy na lewym kolanie. Ręce ma przywiązane do drzewa: lewą do pnia za plecami, prawą do gałęzi powyżej; głowę opuszczoną, przechyloną na lewe ramię. Ma muskularne ciało i owalną twarz o delikatnych, młodzieńczych rysach, przymkniete oczy i wąskie usta. Świety jest ubrany w białą szatę udrapowaną wokół talii, przepasaną sznurem oraz ciemnoczerwony płaszcz, który opadł, tworząc tło dla dolnej połowy ciała. W obnażonych fragmentach ciała tkwią strzały, jedna w udzie, druga w boku, kolejna w prawym barku. W prawym, dolnym narożu elementy uzbrojenia: kołczan ze strzałami, hełm oraz tarcza na granatowej tkaninie. Tło pejzażowe. Kolorystyka ciemna, ciepła.

Zarys problematyki artystycznej

Obraz „Męczeństwo św. Sebastiana”, który znajduje się w ołtarzu bocznym kościoła lachowickiego jest wzorowany na przypisywanym Giovanniemu Battiście Pittoniemu obrazie o tym samym tytule w kościele Najświętszej Panny Marii w Krakowie. Kopia wiernie odwzorowuje kompozycję oraz charakterystyczny układ głównej postaci. Na lachowickim obrazie brakuje jedynie strzały w lewym boku świętego oraz leżącej u jego stóp kuszy; obrazy nieznacznie różnią się podłożem oraz układem chmur w tle. Zgodność kompozycji nie czyni go jednak dokładną kopią. Zarówno ciało jak i tło zostały ukazane w bardzo uproszczony, schematyczny sposób, co umniejszyło dynamizm ujęcia. Zrezygnowano również z silnych kontrastów, przez co dzieło stało się ledwie poprawnym odwzorowaniem oryginału.
Obrazy oparte na tym samym wzorze znajdują się w opactwie sióstr benedyktynek w Staniątkach, w ołtarzu głównym w kościele św. Sebastiana w Wieliczce.
Dzieje lachowickiego obrazu nie są znane. Można go uznać za pochodzące z drugiej połowy XVIII wieku, lub z XIX wieku lokalne odwzorowanie dzieła z najważniejszego mieszczańskiego kościoła w Krakowie.

Stan zachowania / Prace konserwatorskie

Płótno delikatnie sfalowane przy krawędziach.

Streszczenie

Płótno ze sceną męczeństwa św. Sebastiana umieszczone w bocznym ołtarzu kościoła lachowickiego, które powstało w XVIII lub XIX wieku, jest znacznie uproszczoną kopią dzieła pod tym samym tytułem znajdującego się w kościele Najświętszej Marii Panny w Krakowie pędzla Giovanni Battisty Pittoniego.

Bibliografia

Szablowski Jerzy, "Zabytki sztuki w Polsce. Inwentarz topograficzny, t. 3: Powiat żywiecki", Warszawa 1948
Kornecki Marian, "Kościoły drewniane w Małopolsce", Kraków 2000
Bocheński Zbigniew, "Obrazy Giambattisty Pittoniego (1687-1767) w kościele N.P. Marji w Krakowie" , „Prace Komisji Historii Sztuki PAU” , s. 41-60

Osoby związane z dziełem

Jak cytować?

Agata Felczyńska, "Św. Sebastian", [w:] "Sakralne Dziedzictwo Małopolski", 2024, źródło:  https://sdm.upjp2.edu.pl/dziela/sw-sebastian-5

Uwaga. Używamy ciasteczek. Korzystanie ze strony sdm.upjp2.edu.pl oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji znajdziesz w zakładce Polityka prywatności